Ömer Kavur sinemasında arayış teması
  1. Tez No: 865359
  2. Yazar: CİVAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALA SİVAS GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Arayış yeryüzündeki ilk hikâyeden bugün yazılmış son hikâyeye kadar her hikâyede varlık gösteren, hikâyeyi sırtında taşıyan bir iskelet, bir temel işlevi üstlendiğinden hikaye için son derece önemli bir kavramdır. Bu kavram çoğu hikâyede somut bir şekilde varlık gösterirken bazı hikayelerde de soyut bir şekilde yer almaktadır. Öyle ki postmodern bazı hikayelerde arayışın kendisi kahramana dönüşerek kendisini aramakta bu şekilde hikâye, arayışı aramak üzerine kurgulanmaktadır. Bu kavram bugüne kadar üretilmiş bütün hikayelerde yer alan son derece geniş bir kavram olduğu için bu çalışmada sadece Ömer Kavur sineması ile sınırlandırılmıştır. Zira Ömer kavur sineması hikâye, kurgu, senaryo, tema vb. bakımdan arayış temasını çok net bir şekilde barındıran ve bu temayı destekleyen bir sinemadır. Ayrıca yönetmenin zamanla olan sorunu da göz önünde bulundurulduğunda söz konusu kavram zamanla ilintili bir şekilde karşılıklı birbirlerini tamamlamışlardır. Çünkü arayış ve zaman birbirini doğuran, birbirini besleyen ve birbirini tamamlayan iki kavram olarak hikâyenin bünyesinde kahramanın sonsuz arayışına konu olmaktadır. Bu sebeplerle zaman sorunsalı çerçevesindeki arayış teması bu çalışmada derince irdelenmiştir. Kavur'un sinema için çekilmiş on dört adet filmi çekildikleri dönem bazında arayış teması çerçevesinde incelenmiştir. Ömer kavur 1970, 1980, 1990 ve 2000'lerde Türk sineması için film üreten auteur bir yönetmendir. Bu sebeplerle çalışmanın ilk bölümünde auteur kavramı derin bir şekilde analiz edilmiştir. Çünkü bu kavramın doğuşu ve gelişimi de bazı özel ve modern sinema akımlarını ortaya çıkarmış, kahramanın modern ve postmodern arayışı desteklemiştir. Ayrıca Yetmişler'den İkibinler'e kadarki Türk sinemasının maddi ve manevi durumu Kavur sinemasının ortaya çıkışını etkilediğinden bu dönemler genişçe ele alınmış, analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The quest is an extremely important concept for the story as it acts as a skeleton, a foundation that exists in every story from the first story on earth to the last story written today and carries the story on its back. While this concept exists concretely in most stories, it also appears abstractly in some stories. So much so that in some postmodern stories, the quest itself turns into a hero and searches for itself. In this way, the story is built around the quest. Since this concept is an extremely broad concept that has been included in all stories produced to date, it is limited only to Ömer Kavur cinema in this study. Because Ömer Kav's cinema is full of stories, fiction, script, theme, etc. In this respect, it is a cinema that clearly contains and supports the theme of quest. Moreover, considering the director's problem with time, the concepts in question complement each other in a time-related manner. Because search and time are two concepts that give rise to each other, feed each other and complete each other, they are the subject of the hero's endless search within the story. For these reasons, the theme of quest within the framework of the problem of time has been examined deeply in this study. Fourteen of Kavur's films shot for the cinema were examined within the framework of the theme of search, based on the period in which they were shot. Ömer Kav is an auteur director who produced films for Turkish cinema in the 1970s, 1980s, 1990s and 2000s. For these reasons, in the first part of the study, the concept of auteur was analyzed in depth. Because the birth and development of this concept has revealed some special and modern cinema movements and supported the modern and postmodern search for the hero. In addition, since the material and spiritual situation of Turkish cinema from the Seventies to the Two Thousands affected the emergence of Kavur cinema, these periods were extensively discussed and analyzed