A comparative analysis of ?Dear Shameless Death? and ?One Hundred Years of Solitude?
'Sevgili Arsız Ölüm' ve 'Yüz Yıllık Yalnızlık? romanlarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 288130
  2. Yazar: SİMGE KÖNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tezin amacı, Gabriel García Márquez'in ?Yüz Yıllık Yalnızlık? ve Latife Tekin'in ?Sevgili Arsız Ölüm? romanlarının karşılaştırmasını yaparak; Büyülü Gerçekçilik tekniğini ve bu tekniğin kullanılış biçimini anlamaya çalışmaktır. Büyülü Gerçekçilik tekniğinin Avrupa gözünden, ötekilik kavramına nasıl hizmet ettiği, ötekileştirilen kültürlerin böyle bir tekniği kullanarak kendisini ifade etme çabası yorumlanmıştır. Her iki romanın da; Büyülü Gerçekçilik tekniğini kullanarak, kendi kültürel kimliğini korumaya çalışan karakterlerinin, bu koruma endişesi içinde aslında ne kadar da yalınlaşmış/yalıtılmış/yalnız hale dönüştükleri anlaşılmaktadır. Her iki roman da aile düzeyinde bir mutlu son içermese de; okuyucuyu, birey düzeyinde bir aydınlanma umuduyla bırakmaktadır. Amaç, bu iki romandaki karakterlerin iktidarlar ve politikalar eşliğinde ötekileştirilişini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Her iki romandaki benzerlikler ve farklar ortaya çıkarılmış, bölümlerin analizi yapılarak; ötekilik/ötekileştiriş, Büyülü Gerçekçilik, yalıtılmışlık ve yalnızlık temaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand the magical realism technique and the way it is used in Gabriel García Márquez?s One Hundered Years of Solitude and Latife Tekin?s Dear Shameless Death while applying a comparative method, an attempt has been made to incorporate the manner in which `Magic Realism? ?that is a term created from the European perspective- has been used as a technique of self expression by the culture of the `other?. In both novels the characters use the technique to protect who they are, and the anxiety caused by this means of protection extends itself and turns into isolation. Neither of the novels offers much hope for the families involved, but signal hope for at least one of the characters. The aim of the study is to research the otherness of the characters in the light of changing power struggles and political upheavals. The similarities and differences are emphasised and the technique of magical realism, in connectioin with themes of isolation and solitude are examined.