Curatorial practice as a new field of creativity in visual art since 1960
Görsel sanatlarda 1960 sonrası yeni ve yaratıcı bir alan olarak küratörlük
  1. Tez No: 288134
  2. Yazar: DENİZ PEHLİVANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, görsel sanatlar dalında, özellikle 1960'lardan itibaren günümüzde önemli bir meslek haline gelen küratörlüğün tarihini, gelişimini, iş tanımı dahilinde geçirdiği değişimleri, bu değişime ön ayak olan olayları ortaya koymakta ve güncel pozisyonunu tartışmayı amaçlamaktadır. Küratörlüğün bahsinin tarihte ilk geçen zamanlardan örnekle başlayan araştırma, 18. yüzyıl ve 1960 arasında, mesleği daha görünür kılan önemli olaylar ve bu olayların küratöryal çalışmalara olan etkisini göstermektedir. 1960'lı yılların sonlarına doğru gerçekleşen sanatsal, sosyal ve politik olayların etkisiyle ortaya çıkan çeşitli akımlar ve sanatsal çevrelerin müze ve galeri gibi kurumları sorgulamaları nedeniyle, yeni ve alternatif arayışlara girilmiştir ve bu nedenle küratörlük mesleği bir değişime uğramıştır. 1960'larda görsel sanat alanında açılan önemli sergiler ile birlikte küratörlüğün yaratıcı bir alan haline dönüştüğü gözlenmektedir. Bununla birlikte, kurumsal ve bağımsız küratörlerin ayrımı ile ortaya çıkan değişiklikler incelenmekte, çeşitlenen görev tanımlamaları yapılmakta ve her iki tarafın da açtığı sergiler üzerinden günümüzdeki konumları ve onlara atfedilen sıfatların çeşitliliği tartışılmaktadır. Son olarak, küratörlük mesleğinin bugünkü durumuna gelmesini destekleyen dernekler, yayınlar, bienaller, ödüller ve küratoryal eğitimlerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the history of curatorship which became an important profession specifically since the 1960s in the visual art scene; the development and the change within the job description; the initiative events; and to argue the current position of the curators. The research that starts with the first mention of the curatorship in the history, manifests the significant events which enables the profession more visible between the 18th century and 1960 and the effects of these events towards the curatorial practices. Because of the fact that the movements occurred due to the influence of artistic, social and political events through the end of the 1960s, and members of the art scene?s questioning of the institutions like museums and galleries, new and alternative search began; thus, a shift in the notion of curatorship has been seen. It can be observed that curatorship had a transformation in a creative way owing to the significant exhibitions held in the visual art scene in 1960s. Besides, the changes caused by the differentiation of the institutional and independent curators are investigated; varied descriptions of the profession are introduced; the current positions of the both parts with the help of the exhibitions they held and the utterance of variety of the titles are discussed. Lastly, associations, publications, biennials, prizes and curatorial studies that supported the profession to reach to the current position are referred.