Eğitim fakültesi öğrencilerinin empatik eğilimleri ile narsistik kişilik özellikleri
Emphathic tendencies and narcisstic personal traits of undergraduate students of faculty of education
  1. Tez No: 288143
  2. Yazar: CEMİL KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının empatik ve narsisistik eğilimlerini değişik açılardan incelenmektedir. Araştırma, beş ana bölümden oluşmaktadır: Giriş, İlgili literatür, Bulgular ve Yorum ile Sonuç ve Öneriler şeklindedir.Araştırmanın evrenini 2010 ? 2011 akademik yılında öğrenim gören Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören toplam 150 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada öğrencilerin narsistik eğilimlerini belirlemek için, Atay tarafından 2009 yılında Türkçe standardizasyonu yapılan 16 soruluk Narsistik Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Öğrencilerin empatik eğilimlerini belirlemek için de 2009'da Bora ve Baysan tarafından Türkçe standardizasyonu yapılan Cambridge Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri için de ayrıca araştırmacı tarafından demografik bilgi formu geliştirilmiştir.Araştırmada demografik değişkenlerin yüzde ve frekansları çıkarılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenlere göre katılımcıların empatik puanları ve narsistik toplam puanlarında değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır.Empati puanlarının cinsiyet, yaş ve algılanan gelir düzeyi değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Grup t Testi uygulanmış ve test sonucunda grupların aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, empati puanlarının anne ve baba eğitim değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere Bir Boyutlu Varyans Analizi (ANOVA) yapılmış ve bu analiz sonucunda grupların aritmetik ortalamaları arasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Empati puanlarının anne ? baba hayatta olup olmama değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere Mann ? Whitney U testi yapılmış ve grupların aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Empati puanlarının kardeş sayısı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleme üzere Kruskal ? Wallis Testi uygulanmış ve bu test sonucunda grupların sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır.Narsisizmin alt boyutları (üstünlük, teşhircilik, otorite, sömürücülük, hak iddia etme ve kendine yeterlilik) puanlarının ve toplam narsisizm puanlarının cinsiyet, baba eğitim, katılımcıların okudukları bölüm, anne ? babanın hayatta olup olmama ve algılanan gelir düzeyi değişkenlere göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla Mann ? Whitney U testi yapılmış ve grupların sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Ancak, narsisizm alt boyutlarından ?kendine yeterlilik? puanlarının yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan Mann ? Whitney U testi sonucunda, grupların sıra ortalamaları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Katılımcıların narsisizm alt boyutları puanları ve toplam narsisizm puanlarının kardeş sayısı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere Kruskal ? Wallis Analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda grupların sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Katılımcıların narsisistik toplam ve alt boyutları; teşhircilik, otorite, sömürücülük, hak iddia etme ve kendine yeterlilik puanlarının anne eğitim değişkenine göre değişip değişmediğini belirlemek için Kruskal ? Wallis testi uygulanmış ve grupların sıra ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, örneklemi oluşturan katılımcıların ?üstünlük? puanlarının anne eğitim değişkenine göre yapılan test sonucunda, grupların sıra ortalamaları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Narsisizm ölçeğinin alt boyutlarının empati puanlarını yordama gücünü test etmek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır.Sonuç olarak, narsisizm ve empati kavramlarının yer aldığı bir araştırma ülkemizde henüz yapılmamıştır. Araştırmacılara daha geniş bir örneklem grubunda böyle bir araştırma yapmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
This research analyses teacher trainees emphatic and narsistic attitudes from different aspects.The research has five main topics, namely: introduction, related literature, evidences and interpretations and solutions and proposals.Maltepe University Education Faculty students studying in 2010 -2011 constitute the sample of the research. A total of 150 students from Computer and Teaching Technologies? Teaching, Mathematics Teaching, Psychological Counselors, Special Education Teaching and English as a foreign language teaching students represent the sample.Narcissistic Personality Inventory was used to identify students? narcissistic tendency, which was standardized to Turkish by Atay in 2009. The inventory is made up of 16 questions. To determine students? emphatic tendencies the Cambridge Attitude Inventory, which was adapted to Turkish by Bora and Baysan in 2009, was used. In order to introduce the sample, a demographic information form was developed.Percentage and frequencies of the demographic variables were made. Furthermore, participants? empathy percentages and narcissistic total point variables were researched.To determine differences in empathy outcomes in sex, age and subliminal income variables, the İndependent Groups? t-Test was used and at the end of the test there was no statistical significant outcome of the group?s arithmetic mean. Furthermore, to differentiate mother and father education variables, the One-Dimension Variance Analyses (ANOVA) was used and the outcome of group arithmetic mean analyses was not found significant.The Mann ? Whithney U test was used to determine whether parents? being alive cause a difference. As the outcome of this analysis, the arithmetic differcence between those groups was not found significant. Kruskal ? Wallis test was used to determine whether the number of siblings a difference in empathy percentages. At the end of the test, groups? arithmetic means were not found significant.To determine whether the subline percentages of narcissism (superiority, exhibitionism, authority, exploitation, preternsion and self sufficiency) and total narcissism percentages are affected by the variables gender, father?s education, the faculty department of the participants, parents? being alive and level of income, Mann ? Whitney U test was used, however the difference between the groups? arithmetic means were not found significant.On the contrary, as of the outcome of the Mann- Whitney U test which was used to determine whether the ?self-sufficiency? percentages are affected more significantly considering variables of age, the difference between the groups? arithmetic means were found significant.The Kruskal ? Wallis test is determined to find out the narcissistic quantity (result) and sub dimensions such as exhibitionism, authority, exploitation, preternsion and self-sufficiency in comparison to the variables of mother?s education and the groups? arithmetic means were not found significant. However, as the outcome of the test which was proceeded through the variables of mother?s education compared to the participants? ?superiority? percentages, the groups? arithmetic means were found far more significant.To interpret the impact of narcissism inventory sub dimensions empathy totals the hierarchy regression analyses test was used.As a result yet there are no researches about narcissism and empathy in our country. For further analyses I recommend to have a wider control group.