Resmi ilköğretim okulu sınıf öğretmenlerinin okulların fiziki durumu konusunda görüşleri (Esenyurt ilçesi örneği)
The thoughts of the teachers about appropriateness of physical condition of their schools teaching at primary schools (In Esenyurt region)
  1. Tez No: 288144
  2. Yazar: TAMER AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Nitelikli bir eğitim hedeflendiğinde, bilgi aktarımının uygun mekânlarda, doğru araç ve gereçlerle yapılması gerekmektedir. İlköğretim yıllarında çocukların okulda geçirdikleri süre hayatlarının oldukça büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bundan dolayı bu mekânlardaki eğitimin kaliteli olması çok önemlidir. Bu mekânların iyi tasarlanması, öğrencilerin davranışlarını olumlu etkiler ve eğitimin kalitesini artırır.Bu araştırmada, resmi ilköğretim okullarında görev yapan birinci kademe sınıf öğretmenlerinin okullarının fiziki durumlarının eğitime uygunluğunu içeren görüşleri ele alınmıştır. Araştırmanının örneklemini, İstanbul İli Esenyurt İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan 175 birinci kademe sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik bilgileri araştırılmış, ikinci bölümde ise sınıf araç-gereçleri ve/veya okulun fiziki durumuna ilişkin öğretmen görüşleri sorulmuştur.Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin okullarının fiziki durumlarının eğitime uygunluğunu içeren görüşlerinin genelde olumsuz olduğu ortaya çıkmıştır. Erkek, yaşı ilerleyen, mesleki kıdemi artan, kalabalık sınıfları okutmayan ve sınıf araç-gereç ve/veya okulun fiziki durumu ile ilgili bir seminere katılan öğretmenlerin okulları ile ilgili görüşlerinin daha olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When a qualified education is aimed, the information must be transferred in appropriate places with true instruments. During primary education, pupils spend most of their times at school. Therefore, it is important that the education at these places must be qualified. These places must be designed well. Because it affects students? behavior in a positive way and it enhances quality of education.In this research, the thoughts of the teachers, teaching at primary schools, about appropriateness of physical condition of their schools are discussed. The sampling of the research consists of 175 teachers teaching at different primary schools in Esenyurt region in İstanbul. In order to get data a survey consisting of two parts is used. In the first part of the survey demographic informations of participants take place. In the second part oft he survey teachers` thoughts about physical conditions of the schools and teaching materials and instruments in the classrooms take place.At the end of the research, It has come on the scene that the teachers? thoughts on the phsyical conditions of their schools are negative. It has seen that, the male, old, senior teachers ,the teachers who teaches in less crowded classes and the teachers who had a course or career seminar on classroom materials and the physical conditions of the school, have positive thoughts.