İlköğretim öğretmenlerinin, kulüp faaliyetlerine ilişkin tutumları ile empatik eğilimleri arasındaki ilişki (Bağcılar ilçesi örneği)
The relationship between empathic leniency and attitude of elementary school teachers towards club events (for example; Bağcılar district)
  1. Tez No: 288142
  2. Yazar: YUSUF KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada İlköğretim Öğretmenlerinin, Kulüp Faaliyetlerine İlişkin Tutumları ile Empatik Eğilimleri Arasındaki İlişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki resmi ilköğretim okullarında görevli 290 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik yazar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Empatik Eğilim Ölçeği ve Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmada; normal dağılım özelliği göstermeyen dağılımlar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar için ise parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t testi, non-parametrik Mann Whitney-U testi, tek boyutlu varyans analizi (ANOVA), non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmış olup, manidarlık .05 düzeyinde sınanmıştır.Bu araştırmanın sonuçlarıyla Bağcılar ilçesi resmi ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin Kulüp Faaliyetlerine İlişkin Tutumları yaş değişkeni, öğretmen istekliliği alt boyutu; mesleki kıdem değişkeni, sosyal katkı ve öğretmen istekliliği alt boyutları; okuldaki kıdem değişkeni, öğretmen istekliliği ile toplam puanlarında ; eğitici kulüp çalıştırma süresi değişkeni, öğretmen istekliliği alt boyutu; çalıştırdığı eğitici kulüp sayısı değişkeni, işlevselliğin kaybı ve öğrenci katılımı alt boyutları; medeni durum değişkeni, öğretmen istekliliği alt boyutu; okulun imkanları ve öğrenci katılımı alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Empatik eğilim cinsiyet değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kulüp Faaliyetlerine İlişkin Tutumları ile Empatik Eğilimleri arasındaki ilişki de incelenmiş sonuç olarak; Kulüp Faaliyetlerine İlişkin Tutumları ile Empatik Eğilimleri arasında her hangi bir ilişki saptanmamıştır.Anahtar Kelimeler;Empatik Eğilim, Tutum, Kulüp.
Özet (Çeviri)
A study was held upon elementary teachers. The aim of the study was to determine the differences between the behavior of the club activities and the empathetic leniency. The study was held in primary schools in a small town called Bagcilar of Istanbul. In the study, 290 teachers were used as a subject. The methods that were used in the study were; relational scan model, demographic variables developed by an author to collect personal information form, empathetic leniency and behavior scales.In the study, non-parametric technique was used for the distributions which did not indicate normal distributions, and for the distributions that indicated normal distributions, several techniques were used such as; parametric analysis technique, independent group T test, non-parametric Mann Whitney-U test, analysis of one-dimensional variance (ANOVA), non-parametric Kruskal Wallis-H test and Pearson Product Moment Correlation Analysis. At the end of the tests significance level was equal to 0.5.With the results of the study, important differences were found in the behavior of the club activities of the teachers who worked in the primary schools in Bagcilar, the differences were found in; age variable and sub-dimension of teachers? willingness; professional seniority variable and social contribution and the sub-dimensions of teachers' willingness; the total point difference between the seniority variety in the school and sub-dimensions of teachers? willingness; the variety of period educative club activity and sub-dimensions of teachers? willingness; variable number of trainers employed by the club and loss of functionality and sub-dimensions of student participation; marital status variable and sub-dimensions of teachers? willingness; school facilities and sub-dimensions of student participation. On the other hand, there were no significant differences in empathetic tendency of gender. And lastly, the difference between the behavior of the club activities and the empathetic leniency was examined and as a result there was no relationship found.Key Words : Empatic Leniency, Behavior, Club.