Ulvi Cemal Erkin
  1. Tez No: 28815
  2. Yazar: ASLI L. TEKOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÖHRAB ADIGÜZELZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu büyük çağdaş Türk bestecisi ve yorumcusu Ulvi Cemal Erkin'dir.“Türk Beşleri”nin ilki olan bestecimizin hayatı, eserleri ve icraatlarını anlatmadan önce; a-“Türk Beşleri”nedir? Kimlerden ve nasıl bir araya gelmişlerdir? b-Çoksesli müziğin ülkemize yansıması ne zaman ve nasıl olmuştur? c-Bu konulara eğilen kurumların kuruluşları nasıl olmuştur? Bunların hepsi birbirlerini tamamlayan konular olduğu için hepsini bir araya toplamaya çalıştım. Ondan sonra da Ulvi Cemal Erkin'i tüm kişilikleri ile (ki bunlar eğitimci, yapımcı ve yorumcu kişilikler) tanıtmaya çalıştım. Çalışmamım son bölümü ise geniş açıklamaları ile bütün 1 eserlerini kapsamaktadır. Ümit ederim ki bu çalışmalar da bundan sonraki araştırmacılara ışık tutar ve yardımcı olur. İşte o zaman bizlerde amaçlarımıza ulaşmış oluruz. Çok sesli Çağdaş Türk Müziği ve bestecilerimiz hakkında yayınlanmış pek fazla eser yoktur. Onun için kaynak konusunda hayli zorluk çektim ve çalışmalarımı çok sınırlı sayıdaki kaynaklara bağlı kalarak sürdürmek zorunda kaldım. Ümit ederim ki bu çalışmalar da bundan sonraki araştırmacılara ışık tutar ve yardımcı olur. İşte o zaman bizler de amaçlarımıza ulaşmış oluruz. (1) 1991 Onur Ödülü Altın Madalyası Sahibi ULVİ CEMAL ERKİN' E ARMA?AN, Prof. Koral Çalgan, s. 190-205, Sevda-Cenap And Müzik Yayınları. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of my study is the great Turkish composer and music interpreter, Ulvi Cemal Erkin. Before going into explaining his life, his works, and his performances of the great composer, who was the first member of the“Turkish Fives”, I found it feasible to answer such questions as: a- what is the“Turkish Fives”? Who are its members and how they same together? b-when and how the polyphonic music came to our country? and c-what are the institutions in the field of music? Since the answers to these questions are in relation with each other, I had to put them alltogether. After that, I tried to present Ulvi Cemal Erkin 's different personalities (as a trainer in music, a composer and as a music interpreter ). The last part of this study includes Ulvi Cemal Erkin 's works and explanations. Especially there were but few publications about the Contemporary Turkish Polyphonic Music and the Turkish composers. This is why I had difficulties in the accomplishment of this study. There were limited number of sources which I had to resort. I hope that this study will shed light to future studies in the field of music and it will be when we shall consider that this study has approched its objectives. IV