Ulvi Cemal Erkin'in 'Ninni, Improvisation ve Zeybek Türküsü' adlı eserlerinin keman teknikleri ve biçimsel yönden incelenmesi
Analysis of Ulvi Cemal Erkin's 'Ninni, Improvisation, and Zeybek Türküsü' pieces in terms of violin techniques and form
  1. Tez No: 234378
  2. Yazar: AYÇA ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHLİKA DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ulvi Cemal Erkin'in `Ninni, Improvisation ve Zeybek Türküsü' Adlı Eserlerinin Keman Teknikleri ve Biçimsel Yönden İncelenmesiBu araştırmada, ?Ulvi Cemal Erkin'in `Ninni, Improvisation ve Zeybek Türküsü' Adlı Eserlerinin Keman Teknikleri ve Biçimsel Yönden İncelenmesi? amaçlanmış; böylece eserlerin keman eğitimi ve öğretiminde tanınarak daha bilinçli çalışılmasına katkı sağlayabilmek hedeflenmiştir.Geleneksel Türk müziğinin ritimsel ve ezgisel öğelerinin yansıtıldığı Ulvi Cemal Erkin'in `Ninni, Improvisation ve Zeybek Türküsü' adlı eserleri biçimsel yönden incelendiğinde, ?Ninni? adlı eserin genişletilmiş bir bölmeli şarkı formunda ve mi hüseyni makamında; ?Improvisation? adlı eserin genişletilmiş üç bölmeli şarkı formunda ve sol hüseyni makamında; ?Zeybek Türküsü? adlı eserin ise genişletilmiş iki bölmeli şarkı formunda ve la hüseyni makamında bestelendiği görülmüştür.Eserler keman teknikleri açısından incelendiğinde ise ?Ninni? adlı eserde, sağ el (yay) tekniği olarak büyük ölçüde détaché ve kısmen legato; sol el tekniği olarak pozisyon geçişleri, glissando, az sayıda fleogelet ses tekniği ve süsleme tekniği (çarpma) olduğu saptanmıştır. ?Improvisation? adlı eserde, sağ el (yay) tekniği olarak az sayıda détaché ve büyük ölçüde legato; sol el tekniği olarak pozisyon geçişleri, glissando, kısmen çift sesler ve oktav tekniği, az sayıda fleogelet ses tekniği ve süsleme tekniği (çarpma ve trill) olduğu saptanmıştır. ?Zeybek Türküsü? adlı eserde, sağ el tekniği olarak büyük ölçüde détaché, az sayıda legato ve spiccato; sol el tekniği olarak pozisyon geçişleri, glissando, büyük ölçüde çift sesler ve akor tekniği, az sayıda fleogelet ses tekniği, pizzicato ve süsleme tekniği (çarpma) olduğu saptanmıştır.Araştırmanın öneriler bölümünde, eserlerin çalışılma sürecine yardımcı olabilmek amacıyla dizisel boyutta alıştırmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysis of Ulvi Cemal Erkin's 'Ninni, Improvisation, and Zeybek Türküsü' Pieces in Terms of Violin Techniques and FormThe purpose of this research is to analyze the ?Ninni, Improvisation, and Zeybek Türküsü? pieces of Ulvi Cemal Erkin in terms of violin styles and form, thereby; to contribute to the better usage of these pieces in violin training by introducing them better.When we analyze Ulvi Cemal Erkin?s ?Ninni, Improvisation, and ?Zeybek Türküsü? pieces which reflects the rhythmic and melodic elements of Traditional Turkish Music in terms of form we see that the ?Ninni? piece is in the form of extended one partitioned song and is in ?mi hüseyni? mode, ?Improvisation? piece is in the form of extended three partitioned song and is in ?sol hüseyni? mode, ?Zeybek Türküsü? piece is in the form of two partitioned song form and is in ?la hüseyni? mode.When we analyze the pieces in terms of violin techniques, we determine that the piece called ?Ninni? significantly uses the detache and partially legato as right hand (bow) technique. Position transitions, glissando, small numbers of fleogelet sound technique and figuration method (stroke) are used as left hand techniquein this piece. The piece called ?Improvisation? uses detache in small numbers and mainly legato as right hand (bow) technique. This piece uses position transitions, glissando, partially note pairs and octave technique, and fleogelet, figuration methods (stroke and trill) in small numbers as left hand technique. The piece called ?Zeybek Türküsü? uses mostly detache, small numbers of legato and spiccato as right hand (bow) technique and position changes, glissando, mostly note pairs and octave technique with fleogelet sound technique, pizzicato and figuration methods (stroke) in small numbers.In the suggestions part of the research, sequential exercises to help practice pieces have been presented.