Ulvi Cemal Erkin'in müzik dili, geleneksel Türk müziği ile ilişkisi ve orkestra için senfonik bölüm eserinin analizi
Musical language of Ulvi Cemal Erkin, his relation with traditional turkish music and analysis of symphonic movement for orchestra
  1. Tez No: 428532
  2. Yazar: OYA ÇINAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tezin konusu, 1906-1972 yılları arasında yaşamış olan besteci Ulvi Cemal Erkin'in müzik dilidir. Tezin birinci bölümünde; Erkin'in yaşamı, Türkiye'de cumhuriyet öncesi ve sonrası müzik alanındaki değişiklikler ve cumhuriyet dönemi birinci kuşak bestecileri olarak anılan Türk Beşleri içindeki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Erkin'in 20. yüzyıl çokseslilik anlayışı içerisinde ilgi duyduğu müzik akımları, bestecilik üslubu içerisinde geliştirdiği özgün besteleme teknikleri ve Türkiye'de gelişmekte olan çoksesli müziğe katkılarının üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde; Erkin'in eserleri kronolojik olarak üç döneme ayrılmış, besteciliği ve müzik dilinin gelişimi her bir dönem içinde ayrı ayrı incelenmiş ve ilgili dönemlerini temsil ettiği düşünülen bazı eserlerinin analizleri yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, bestecinin son eseri olan Senfonik Bölüm; armoni, form, stil, orkestrasyon, melodik-ritmik yapı ve geleneksel Türk müziğine ait makam-usul öğeleri bakımından ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, bestecinin besteleme anlayışının oluşumunda, geleneksel Türk müziğinin yanı sıra, Batı müziğinin form ve armoni tekniklerinden nasıl yararlandığı da ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca, eserlerindeki Ulusalcı ve İzlenimci akımların yansımaları ve özellikle son eserlerindeki modernist izler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the musical language of Ulvi Cemal Erkin who lived between the years of 1906-1972. In the first part of the thesis the life of Erkin, changes in the music before and after the republic in Turkey and his place in so called“Turkish Five”who are the first generation of composers in republic period.In the second part, musical movements he was interested with the understanding of polyphony of 20th century, authentic composing techniques developed by him within the style of composing and his contributions to the polyphonic music which is developing in Turkey have been deliberated.Again in this part, the works of Erkin were distributed into three periods chronologically and his composing style and musical language is studied separately in each part and analyses of some of his works which are thought to represent the related periods were made. In the third part of the thesis Symphonic Movement which is the last work of the composer is studied in detail by means of harmony, form, style, orchestration, melodic-rhythmic formation and mode-style elements belonging to Traditional Turkish Music. In this sense, how the composer facilitated from the form and harmony techniques of Western Music as well as Traditional Turkish Music in the formation of the composing style is also discussed. In this study, the reflections of Nationalitarian and Impressionist movements on his works and modernist traces especially in the last works of him were evaluated.