Ulvi Cemal Erkin'in piyano yapıtlarındaki geleneksel Türk müziği etkileri
The Effects of traditional Turkish music on Ulvi Cemal Erkin's piano works
- Tez No: 52911
- Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında; 1826 yılında ülkemize resmen girmiş olan, ama Cumhuriyet yıllarına kadar çok kısıtlı bir kitleye ulaşabilen ve batı düzeyinde bestecisi ve yorumcusu yetişmeyen evrensel müziğin, çağdaş anlamda yetişen ilk üyelerinden Ulvi Cemal Erkin'in piyano yapıtları incelenmiştir. Bölüm l'de Ulvi Cemal Erkin'in hayatı bulunmaktadır. Bu bölümde Erkin'in müziğe nasıl başladığı, nasıl geliştiği ve yurt dışı eğitiminden sonra ne gibi hizmetlerde bulunduğu anlatılmıştır. Bölüm ll'de ise Erkin'in piyano yapıtları, geleneksel etkiler ve bu etkilerin müziğe yansıması bakımından incelenmiştir. Yeri geldiğinde form ve yazı biçimleri de inceleme kapsamına alınmıştır. Bölüm lll'de de bu incelemelerden çıkan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the study of the piano works of Ulvi Cemal Erkin, who has been one of the first eminent members of international music at the contemporary level, which first entered our country in 1824 but unfortunately reaching and effecting a limited community, brought forth neither a composer nor a performer until the early years of Turkish Republic. Chapter I consists of the life of U. C. Erkin, giving facts about his starting music, achievement and the deeds after his education abroad. In Chapter II, Erkin's piano works, from the point of traditional effects as reflected in his works and the form and character of his composing are held. Chapter III consists of the result of the research.