KOBİ lerde maliyet muhasebesi sistemi ve bir işletme uygulaması
SMEs cost accounting system and a business application
  1. Tez No: 288152
  2. Yazar: SELİM YENEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üretim yapan Kobilerde, maliyet unsurları yönüyle incelemeler yaparak, bu incelemelerin sonuçlarının işletme maliyetlerine uygulanması ve alınacak yönetim kararlarına katkıda bulunmaktır. Ayrıca maliyet kontrolünün gerçekleştirilmesiyle hangi ölçüde fayda sağlanabileceğini araştırmaktır. Bu bağlamda, Kobi'ler hakkında kavramsal çerçevede bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, işletmelerin yapılarına göre uygulayabilecekleri geleneksel ve çağdaş maliyet yöntemleri araştırılmıştır. Kobilerin maliyetlerini hesaplayabilmesi için gider yerlerinin belirlenmesi ve bu gider yerlerinde biriken giderlerin uygun dağıtım yöntemi ve ölçülerine göre mamullere yüklenmesi konusunda, bir uygulama ile öneride bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, plastik imalat sektörünün bir alt dalı olan PVC boru ve ek parçaları üretimi yapan bir işletmede araştırmalar yapılmıştır. Bu işletmedeki üretimin fiziksel özelliği göz önünde bulundurularak gider yerleri belirlenmiştir. Bu gider yerlerinde biriken giderler uygun dağıtım ölçüleri ile mamullere dağıtılarak mamul birim maliyetleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to contribute to the management decisions to be made and by making researches in terms of cost components and putting the results into practice in management costs. Additionally, to investigate how can it be made more beneficial by achieving cost control. In this sense, it was tried to provide information about Smes in conceptual frame. In this study, contemporary and traditional cost procedures which can companies can apply according to their structure. It was aimed to suggest a system to determinate the cost places and to load these costs which piles up in these places on products in accordance with suitable procedure and distribution degrees for Smes to calculate the costs. In this study, researches were done at a company producing PVC pipes and parts which is a branch of plastic manufacturing sector. Cost places were found out by taking into account the physical producing conditions of this company. Product unit costs are calculated by distributing costs that piles up in these cost places to products using suitable distribution degrees.