Türkiye'de Kobi'lerin maliyet muhasebesi uygulamalarına yönelik bie araştırma
A research on cost accounting applications of Smse in Turkey
  1. Tez No: 207569
  2. Yazar: AYSEL GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda yasanan küresellesme süreci isletmelerin içinde bulundugu ekonomik çevreyi önemli ölçüde degistirmistir. Sermaye hareketlerinde yasanan serbestlik basta olmak üzere, uluslararası ticaretin geldigi boyut isletmelerin rekabet ortam ve sartlarını geçmise göre oldukça farklılastırmıstır. Üretim ortamlarında meydana gelen degismeler de eklendiginde yeni rekabet ortamları hız, kalite ve maliyet üçgeninde ifade edilmeye baslanmıstır. Dünya ölçeginde ticaretin serbestlesmesi, ülke sınırları içerisinde kalan küçük ölçekli isletmeleri dahi küresel rekabetin ortamına çekmistir. Piyasalarda artan rekabet isletmelerin satıs fiyatlarını diledikleri gibi belirlemelerine izin vermemektedir. sletmelerin devamlılıklarını saglayabilmeleri amacıyla maliyetlerinin ayrıntılarını bilmeleri ve maliyetlerini düsürmeye yönelik çalısmalar yapmaları önem kazanmıstır. Bu nedenle maliyetlerin kontrolünün saglanması zorunlulugu dogmus ve bu amaca yönelik bilimsel çalısmalar da artmıstır. Son yıllarda üzerinde yogun bir biçimde durulan konu maliyet yönetimi konusudur. Üretim maliyetlerinin son derece önemli oldugu günümüzde, Ülkemizdeki isletmelerin büyük kısmını olusturan KOBi'lerde maliyet muhasebesi sistemi, uygulamaları ve sistemden elde edilen bilgilerin kullanımına yönelik bir arastırma yapılmıstır. Arastırma sonucunda; ? sletmeler maliyet muhasebesi sistemini, üretim maliyetleri üzerindeki kontrol ve etkinliklerini artırmak amacına yönelik olarak degil daha çok yasal zorunlulukları yerine getirmek amacıyla olusturdugu, ? sletmelerin maliyet muhasebesi sistemini olusturan unsurları ile isletmelerin ölçekleri arasında önemli bir iliskinin olmadıgı, tespit edilmistir. Çeliski olarak yorumlanabilecek bu hususun, maliyet muhasebesi sistemine iliskin olarak farklılıkların ölçeklerden daha çok isletme sahiplerinin /yöneticilerinin bilgi, tecrübe ve maliyete gösterdikleri önemden kaynaklandıgı düsünülmektedir
Özet (Çeviri)
The process of globalisation prevailing in recent years has changed the economic environs significantly in which the business enterprises take place. The dimension where the international trade reached and freedom that prevails in capital flows changed competitive environs and the conditions notably comparing with past. Adding up the changes arisen in production environs, new competitive environs have begun to be expressed within the context of rapid, quality and cost. Free trade at world?wide scale has forced the SMScaled business enterprises serving solely in domestic markets to go into the environs of global competition. Increasing competition in the markets doesn?t allow the business enterprises to determine their selling prices as they wish. In order to make sure their business to continue, knowledge of costs in details and studies carried out to decrease costs has become more important for the enterprises. For this reason, the obligation of control of costs has risen and scientific studies to this aim has increased. Cost control has gained considerable attention in recent years. Cost accounting system, its applications and the use of information obtained from the system in SMS enterprises composing the biggest part of the enterprises in our country are studied in this thesis, considering the importance of the production costs nowadays, As a result of this studies, it is observed that; ? Enterprises constitute the cost accounting system, not for the aim of increasing the effectiveness and the controlling of the production costs, but rather for fulfilling the legal obligations. ? There is not a significant relationship between the components of cost accounting system and the scale of the enterprises. The diversities related to cost accounting system, which can be seen even contradictory is based on rather the knowledge, experience and the given importance on cost of the owner or director of the enterprises, than scales.