Türkiye'de Vergi Hukuku kaynağı olarak bağlayıcı yargı kararlarının analizi (1950-2010 dönemi itibariyle)
Analysis of binding judicial decisions as a source of Tax Law in Turkey (as at period 1950-2010)
  1. Tez No: 288167
  2. Yazar: SAVAŞ YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BİROL MUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Pozitif hukukun kaynaklarını bağlayıcılıkları bakımından asli ve yardımcı kaynaklar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Aynı ayrım vergi hukukunda herhangi bir kaynağın yeni bir vergi normu ortaya koyup koymadığı ölçütüne göre de uygulanabilir.Genel olarak pozitif hukukun tüm kaynakları vergi hukuku için de geçerli olmakla birlikte, bu kaynakların bir kısmı vergi hukukunun niteliği gereği bazı ayırıcı özellikler taşır. Pozitif hukuktakilere ek olarak, özelge gibi vergi hukukuna özgü bazı yardımcı kaynaklar da bu alanda görülür. Danıştay içtihadı birleştirme kararları ile Anayasa Mahkemesi iptal kararları pozitif hukukun olduğu gibi vergi hukukunun da asli kaynakları arasındadır.Bu çalışmada, 1950-2010 döneminde Türkiye' de vergi hukuku kaynağı olarak bağlayıcı yargı kararları olan Danıştay içtihadı birleştirme kararları ile Anayasa Mahkemesi iptal kararları ilgili oldukları vergi türü, lehine sonuçlandıkları taraf ve dava tarihi ile karar tarihi ve resmi gazetede yayımlanma tarihleri arasında geçen gün sayıları gibi yönlerden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sources of positive law, binding in terms of primary and auxiliary sources can be divided into two. The same distinction in tax law, any norm of the resource to put a new tax norm to be applied to sets the criteria.In general, all sources of positive law in the current tax law, but these sources are inherently a part of the tax law has some unique features. In addition to the positive law tax ruling sources such as tax law, there are some specific help. Council of State revoked the decisions of the Constitutional Court with case law decisions on the unification of tax law as positive law is among the primary sources.In this study, the period of 1950-2010 in Turkey as a source of tax law, binding judicial decisions of the Supreme Administrative Court revoked the decisions of the Supreme Court case law decisions on the unification with the type of tax to which they relate, they result in favor of the party and decide the case history and the history of publishing in the official journal the other day, between As the number of directions have been analyzed.