Türk Vergi Hukukunda kamu alacaklarının korunması
Protection of public receivables In Turks Tax Law
- Tez No: 288168
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sosyal refah devleti anlayışının sonucu olarak artan kamu hizmetleri, kamu harcamalarının da artmasına neden olmaktadır. Devlet, kamu hizmetlerini yerine getirmek için gerek duyduğu finansmanı kamu gelirleri ile sağlamaktadır. Bu nedenle kamu alacaklarının zamanında ve eksiksiz tahsil edilmesi, kamu hizmetlerinin aksamaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, kamu alacaklarının tahsili özel alacaklardan farklı olarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile düzenlenmektedir.6183 sayılı Kanun'da kamu alacaklarının tahsilinde etkinliğin sağlanması ve kamu alacaklarının korunması amacıyla bazı uygulamalar öngörülmektedir. Buna göre, kamu alacaklarının korunması ve güvence altına alınması bakımından başlıca yöntemler; teminat, ihtiyati haciz, ihtiyati tahakkuk, rüçhan hakkı, iptal davası ve sorumluluk gibi müesseseler olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada, Türk Vergi Hukukunda kamu alacaklarını doğrudan koruma altına alan müesseseler ile dolaylı olarak koruma altına alan müesseseler incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan durumlar hakkında bilgi verilerek tartışmalı konuların çözümü noktasında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perception of the social state as a result of increased public services, leads to an increase in public expenditure. The state needs to fulfill the financing of public services to provide the public with the proceeds. Therefore, encashing the collection of public receivables completely and in time, is of great importance in terms of disruption of public services. In this regard, the collection of public receivables, unlike private loans regulated by the numbered 6183 Law on the Procedure of Collection of Public Receivables.Law No. 6183 of ensuring efficiency in the collection of public receivables and receivables in order to protect the public, some applications are foreseen. Accordingly, we face the major methods that protect or guarentee public claims in such form of institutions as;guarentee, lien, prudential accrual, pre-empitive right to cancel the case.In this study, the Turkish Tax Law that protect the public receivables, institutions which directly or indirectly protect the public receivables are examined and recommendations are presented.