Klarnetin tarihsel gelişimi
  1. Tez No: 28817
  2. Yazar: GÜLRİZ GERMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÖHRAB ADIGÜZELZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orkestra Enstrumanları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, klarinetin başlangıcından günümüze kadarki gelişimi incelenmiş ve bu gelişim sürecindeki etkin klarinet yapımcılarına değinilmiştir. Ayrıca klarinetin akustik karakteristiği ve bu karakteristiğin sağlanması için gerekli koşullardan bahsedilmiştir. Günümüz klarinet tınısının ve ajilitel olanaklarının elde edilmesi için geçen deneyimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the historical evolution of the clarinet has been searched. Also, the acoustical characteristics of clarinet, and the necessary conditions in order to obtain this characteristics have been touched. The improvements on timber and playing facilities of the clarinet have been studied.