Tarihsel süreç içerisinde bando ve orkestralarda klarnetin yeri ve önemi
Place and importance of clarinet in band and orchestra in historical process
  1. Tez No: 469213
  2. Yazar: SERCAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE ÇİÇEK CANSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada ilk olarak müziğin seslendirilme boyutunda enstrümanların önemi ve müzikoloji alanında yapılan çalışmalardan hareketle tahta üflemeli çalgıların bu seslendirmedeki yerinden özetle bahsedilerek klarnetin tarihsel süreçteki gelişimine geçiş yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde tahta üflemeli enstrüman ailesinden olan klarnetin doğuşundan, yapısından, tarih öncesi dönemden günümüze gelen süreçte sistematik gelişiminden ve solo enstrüman olarak oldukça geniş bir repertuara sahip olmakla birlikte birden fazla türüyle bando ve orkestralardaki yerinden bahsedilmiştir. Yine ikinci bölümde çalışmanın konusu olan bando ve orkestraların dünya müzik tarihindeki süreci ile birlikte Osmanlı döneminden günümüze uzanan gelişimi ve çeşitleri ile gelişim ve çeşitlenmeye katkısı olan değerli kurucu ve bestecileri anlatılırken, özellikle Cumhuriyet Döneminden sonra bandoların müzik eğitimine de olan desteğinden bahsedilmiştir. Orkestranın genç enstrümanlarından biri olan klarnetin geniş bir ses aralığına sahip olması dolayısıyla, bando ve orkestralardaki yeri ve öneminin büyüklüğü anlatılırken bandolardaki klarnet sanatçılarının biyografilerinden kesitler alınmıştır. Çalışmanın sonunda ise, bando ve orkestrada klarnetin kullanıldığı eserlerle araştırma kuvvetlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, at first, the importance of instruments in the musical dimension of music has been mentioned. And the wooden-blown instruments are mentioned in this vocabulary, from the work done in the field of musicology. And than the transition of the clarinet to the historical process has been made. In the second part of the work, the birth and structure of the clarinet which is a member of the wooden blowing instrument family and the systematic development of the pre-prehistoric period has been described. With a very large repertoire as a solo instrument, with more than one kind of band and orchestral place being mentioned. Also in the second part, the band and orchestras, which are the subject of the study, are explained along with the process of world music history and the development and types of them extending from the Ottoman period. Valuable founders and composers who contributed to development and diversification while explaining especially after the Republican era, the support of bands in music education has been mentioned. It has a wide range of clarinet, one of the young instruments of the orchestra. So it has a big and valuable part in the bands and orchestras. All these are explained, and sections from the biographies of clarinet artists on the band are taken. At the end of the work, the work in which the band and orchestral clarinet were used was included and the research was strengthened.