Osmanlı Devleti'nin batılılaşma sürecinde klarnetin konumu
The position of the clarinetin process of westernization the Ottoman Empire
  1. Tez No: 425490
  2. Yazar: ŞEHRİNAZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. A. GÜLRİZ GERMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 1690 yılında Alman çalgı yapımcısı J. C. Denner‟in chalumeau‟dan (şalümo) geliştirmiş olduğu tahta üfleme çalgılar üyesi olan klarnetin, Osmanlı Devletindeki Muzıka-ı Humayun‟dan sonraki gelişimi irdelenmektedir. Batı devletleri ile gelişen ikili ilişkileri sonucunda yaşanan değişimler ve Osmanlının batılılaşma süreci bu değişimi koşutlayan en önemli faktörlerdir. Klarnetin Mehterhane‟den Muzıka-ı Humayun‟a uzanan tarihsel süreç içindeki konumu ve önemi, bu çalgının Osmanlı dönemindeki değişimine ışık tutacak nitelikleri göz önüne sermektedir. Anahtar Kelimeler Chalumeau, Klarnet, Mehterhane, Muzıka-ı Humayun
Özet (Çeviri)
In this study the development of clarinet in Ottoman Empire was investigated. Clarinet is in woodwind evelued from chalumeau by a German musical instrument maker J. C. Denner in 1690. Development of clarinet in Ottoman Empire has great by been affected by the changes due to bileteral relations with western countries and the westernization of Ottoman Empire. Historical situation an importance of clarinet, in a period extending from which start Mehterhane to Muzıka-ı Humayun enlightens the changes over the instrument during the Ottoman period. Keywords Chalumeau, Clarinet, Mehterhane, Muzıka-ı Humayun