Halk eğitim merkezlerinde düzenlenen kurslara devam eden yetişkinlerin katılım amaçları ve kurslara ilişkin görüşleri
Reason of participation of adults continuing to the courses organized in public education center and their opinions about the course
  1. Tez No: 288256
  2. Yazar: BAŞAK ŞAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTOP, PROF. DR. GÜNSEL TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, Halk Eğitim Merkezleri'nde düzenlenen kurslara devam eden yetişkinlerin kurslara katılma amaçlarını ve amaçlarına ulaşma durumlarını saptamak, yetişkinlerin kurslara ilişkin görüşlerini belirlemek, konu ile ilgili kurum ve kuruluşlara geçerli önerilerde bulunmak, amacıyla planlanmıştır. Araştırma bölgesi olarak Ankara merkez ilçelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Keçiören ve Altındağ Halk Eğitim Merkezleri alınmıştır. Cinsiyet, yaş, çalışma durumu ve ailenin aylık gelirinin kurslara ilişkin görüşlerini ve kurslara katılım amaçlarını etkileyebileceği dikkate alınarak örneklem genişlikleri hesaplanmıştır. NCSS PASS 2007 programında, etki büyüklüğüne göre, her bir Halk Eğitim Merkezinden 27 kişi olmak üzere, N=216 katılımcı sayısına ulaşılmıştır. Araştırma, geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak 16 Şubat 2009 ? 27 Şubat 2009 tarihleri arasında Halk Eğitim Merkezlerine devam eden yetişkinlere uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan yetişkinlerin % 40.7'si `sertifika almak ve meslek edinmek', % 38.9'u `yeni bilgiler edinerek kendisini geliştirmek' amacıyla kurslara katılmaktadır. Yetişkinlerin % 97.2'si kursa katılım amacını gerçekleştirmiştir. Araştırma kapsamına alınan yetişkinlerden farklı konuda başka bir kursa katılmayı düşünenler önde gelmektedir (düşünen: % 70.4, düşünmeyen: % 29.6). Farklı konuda başka bir kursa katılmayı düşünenlerin tercih ettikleri kurslar; bilgisayar, dikiş-nakış, güzellik ve bakım, anne-çocuk eğitimi, bilgisayarlı muhasebe, ingilizce ve müzik şeklinde sıralanmaktadır (bilgisayar: %30.9, dikiş-nakış: %19.8, güzellik ve bakım: %16.4, anne-çocuk eğitimi: %9.9, bilgisayarlı muhasebe: % 9.9, İngilizce: % 7.9, müzik: %5.2). Farklı konuda başka bir kursa katılmayı düşünmeyen yetişkinlerin belirttiği en önemli neden yeterli zamana sahip olamamalarıdır(% 87.5).Anahtar Sözcükler : Yetişkin Eğitimi, Halk Eğitim Merkezleri
Özet (Çeviri)
The study has been planned to determine the reason why the adults continuing to the courses organized in Public Education Center participate in the courses and the condition to achieve their goals; to identify the opinions of adults on the courses; to make current suggestions to the relevant institution and organizations. As study area, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Keçiören and Altındağ Public Education Centers located in Ankara Centrum affiliated to Ministry of National Education. By taking into account that gender, age, employment status, monthly income of family can affect their opinions on courses and their aim to participate in courses, sample widths have been calculated. In the program of NCSS PASS 2007, according to the effect size, as 27 persons from each Public Education Center, N=216 participant number has been reached. The study has been applied to the adults continuing to the Public Education Centers in between 16th February 2009 ? 27th February 2009 by adhering to the developed survey form. 40.7% of the adults taken to the scope of study participate in the course to obtain certificate and acquire profession, 38.9% of it participates in the course to obtain new information and improve them. The 97.2% of the adults has realized their aim to participate in course. From the adults taken to the scope of study, there are some ahead to think to participate in course in different field. (thinking: 70.4%, not thinking: 29.6%). The courses preferred by one who think to participate in other course in different field are computers, sewing-embroidery, beauty care, maternal-child education, computerized accounting, English and music (computer: 30.9%, sewing-embroidery: 19.8%, beauty care: 16.4%, maternal-child education: 9.9%, computerized accounting: 9.9%, English: 7.9%, music: 5.2%). The most important reason why the adults don?t think to participate in other course is that they don?t have enough time. (87.5%).Keywords : Adult Education, Public Education Center