Düşsel bahçe resimleri
Paintings of dream gardens
- Tez No: 288257
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çağın karamsar ve yabancılaşmış atmosferinden bir çıkış yolu aramak ve içsel bir sessizlik deneyimi yaratmak için oluşturulmuş resimlerde, doğanın renkleri ve biçimleriyle, sembolik anlamlar da taşıyan düşsel bahçeler kurgulanmıştır. Raporda ise eserlerin yaratım süreci içinde esinlenilen kaynaklara değinilmiş, farklı eserlerle akrabalık dereceleri araştırılmıştır. Bir tür kişisel ütopya olarak da düşünülebilecek resimlerin çıkış noktası araştırılırken çağdaş insanın kaygılı iç dünyasına, ?kayıp cennet? miti bağlamında arkaik toplumların doğa ve zaman ile olan ilişkilerine ve düş kurmak kavramına değinilmiş, konular çeşitli resim örnekleriyle zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra doğaya ve içe dönüş üzerinde durulmuş, bu eyleme mekan olan bahçelere ve çiçeklerin sanat tarihi içinde simge ve metafor olarak değerleri anılmıştır.?Düş Bahçeleri? adlı son bölümde ise resimlerdeki bahçelerin oluşturulma süreci açıklanmış, resimlerde rengin taşıdığı anlamlara ve sembolik yer verilmiştir. Bu bölümde, aynı zamanda, Türk ve doğu bahçelerine değinilmiş, doğaya yaklaşımları açısından bunların düşsel bahçelere benzeyen yönleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Inorder to find a way out of the century?s dark and allienated athmosphere and provide an experience of inner silence, imaginary gardens with symbolic meanings are created on canvas by using colors and forms of the nature. In the Efficiency In Art Study Report the resources which inspired the art works are mentioned while their relationship with several other art works are investigated. Questioning the driving force for the art works, which can also be thought as personal utopias, the subjects like anxious inner world of modern men, the relationship between men, nature and time in primitive tribes and some concepts like ?lost heaven? and ?dreaming? is scrutinized while the examples from artworks were being mentioned. Then the emphasis on turning back to nature and inner world is explained. The gardens which were chosen as an environment for this action and the symbolic and methaphoric value of flowers in art history is studied.In the last section which is called ?Gardens of Dreams?, the creational process of the paintings are explained and the meaning of color and symbolic languege is mentioned. At the same time Turkish and Eastern Gardens in gardening history is looked over while finding the similar approaches to nature aimed in the world of paintings.