Aristoteles ve Rousseau'da yurttaşlık kavramı
Citizenship concepts of Aristotle and Rousseau
  1. Tez No: 288293
  2. Yazar: MİHRİCAN KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH KAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmişten günümüze kadar insan yaşamındaki temel sorun, insanların nasıl yaşaması ve bir arada kalabilmek için hangi referans noktalarına sahip olmaları gerektiğidir. Bu da toplumun nasıl düzenleneceği sorununu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle politik düşünce, insanların nasıl yaşadıkları ve nasıl bir arada yaşamaya yöneldikleriyle ilgili bir bilgi ortaya koymalıdır. Politik tartışmaların merkezinde ise yurttaşlık kavramı bulunmaktadır.Bu çalışmada, özetle Aristoteles ve Rousseau'nun politika görüşlerinde adalet, hak, yasa, erdem, egemenlik kavramları çerçevesinde ortaya koydukları yurttaşlık anlayışları karşılaştırılmıştır. Aristoteles ve Rousseau'nun yurttaşlık kavramlarının karşılaştırılmasının sebebi her iki düşünürün, politika tasarımlarının farklı ve benzer yönlerini bulmak, onları hangi öncüllerin, vardıkları sonuçlara götürdüğünü açıklamak ve bu yolla politika ve yurttaşlık kavramlarını nasıl içeriklendirdiklerini ortaya çıkarmaktır.Bu amaca ulaşmak için Aristoteles ve Rousseau'nun yurttaşlıkla ilgili düşüncelerinin ortaya konması açısından onların doğa ve insan kavrayışlarına bağlı olarak geliştirdikleri politika öğretileri açıklanmış olup, iki düşünürün yurttaşlığı kavramsallaştırmada başvurdukları kavramları nasıl içeriklendirdikleri incelenerek cumhuriyetçi yurttaşlık kavramını nasıl oluşturdukları belirlenmiştir.Sonuç olarak, Aristoteles ve Rousseau farklı politika geleneklerini temsil ettiklerinden farklı doğa ve insan tasarımlarına dayalı olarak birçok yönden birbirinden farklı politika öğretileri ortaya koymuşlardır. Buna karşın iki düşünürün politika öğretilerinde yurttaşlıkla ilgili ortaya koyduğu fikirlerin birçok noktada kesiştiği de söylenebilir. Her iki düşünür de moraliteyle politika arasında kurdukları ilişkiden dolayı yurttaşlık idealleri açısından benzer özelliklere sahiptirler.Anahtar Kelimeler Yurttaşlık, Politika, Modernite, Cumhuriyet, Aristoteles, Rousseau
Özet (Çeviri)
From the past to nowadays main problem in human life is how people should live and what necessary reference points should humans have to live together. This brings the problem of how the society is going to be organized. For this reason, political thought should provide information about how people live and how they trend to live together. There is citizenship concept at the center of political discussions.In this study, as a summary, citizenship conceptualizations of Aristotle and Rousseau that they put forward in their political thoughts in the framework of concepts of justice, rights, law, virtue, and sovereignty were compared. The reason for comparing the citizenship concepts of Aristotle and Rousseau is to find out political designs of both philosophers, their different and similar aspects, to explain which priorities make them to reach these conclusions and in this way to discover how they explained policy and citizenship concepts.To reach this aim, in order to identify the ideas of Aristotle and Rousseau about citizenship, their political thoughts that they identified according to their nature and human conceptualizations were explained, also in addition to this, how republican citizenship concept created by these two philosophers was determined by investigating which concepts that they used to define citizenship concept.As a result, since Aristotle and Rousseau represent different political traditions, they put forward different political thoughts based on different nature and human designs. In front of this, it can be said that the ideas about citizenship that these two philosophers put forward intercept at a lot of points. Both philosophers, since connections they made between modernity and policy, have similar characteristics in the aspect of their citizenship ideals.Key Words Citizenship, Policy, Morality, Modernism, Republic, Aristotle, Rousseau