Identity of Kosovo between essentialism and constructivism
Özcülük ve Konstrüktivizm arasında Kosova?nın Kimliği
  1. Tez No: 288296
  2. Yazar: JONİLDA RRAPAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GÜLDEN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin temel amacı, bağımsızlık sonrası Kosova'sında kimlik politikalarını incelemektir. Bu çalışmanın odaklandığı temel araştırma sorusu ise şu şekilde ifade edilebilir: eğer milli kimlik doğal ve verilmiş değil de sosyal olarak inşa edilmiş ve sürekli açık olan bir süreç ise, o zaman bağımsızlık sonrası döneminde bir Kosovalı kimliğinin ortaya çıkması mümkün müdür? Bu soruyu cevaplamadan önce, öncelikle Sırp-Arnavut düşmanlığın milliyetçilerin iddia ettiği gibi doğal ve eskiye dayanmış mı yoksa 19'ncu yüzyıla dayanan ulus inşa etme sürecin, yani milliyetçiliğin bir ürünü olup olmadığını araştırmak gerektiği düşünülmektedir. Böylece bu tez, Sırp ve Arnavut milli kimliklerinin oluşum sürecini araştırma konusu yapmaktadır.Sosyal Konstrüktivism ve milliyetçilik teorilerinden faydalanarak, Sırp-Arnavut düşmanlığının sosyal olarak inşa edilmiş olduğu ileri sürülmektedir. Milli kimliği sosyal olarak inşa edilmiş ve sosyal-kültürel değişimlere tabi olan, yani hiçbir zaman sona ermeyen bir süreç olarak değerlendirdiğimizde, Kosovalı kimliğinin inşası mümkün kılınmaktadır, en azından teoride. Bunun yanında, devlet tarafından hiçbir etnik ve din farkı gözetmeksizin uygulanan eşit politikaların. Burada yeni Kosova'nın bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkmasında büyük etkisi olan uluslararası topluluğa önemli görevler düştüğü hususu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze the identity politics in the post-independence Kosovo. The main research question that this work is focused on is the following: if national identity is not something natural and given but a socially constructed phenomenon, and never a closed process, then what are the possibilities for the ?Kosovar identity? to emerge in the post-independence stage? Before answering this question it is necessary to examine whether the Serbian-Albanian enmity is natural and primordial, as it is often regarded by the nationalists, or it is socially constructed, meaning that it is a product of nationalism having its roots in the 19th century politics of nation-building. Thus this thesis engages into the exploration of the construction of Serbian and Albanian national identities.Through the combination of the constructivist approach and of theories of nationalism it is argued that the enmity between Serbs and Albanians is socially constructed. It is argued that considering nation and national identity as socially constructed and subject to social and cultural changes, therefore a process never completed, makes the construction of the ?Kosovar identity? very possible, at least theoretically. Additionally it is argued that the pursuit of equal policies by state regardless of ethnic and religious affinities would help constructing of the new Kosovar identity. Here the international community has an important role to play since it was the decisive factor in the emergence of the new state of Kosovo.