Dış ticaret serbestleşmesinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of trade liberalization on economic growth
  1. Tez No: 288299
  2. Yazar: AYDA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1980'li yıllardan itibaren içsel büyüme teorilerinin ön plana çıkması ile birlikte ticarete açıklığın ekonomik büyüme üzerinde yarattığı etki pek çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Teorik literatürün bu etkiye pozitif bakmasına karşın, ampirik literatürde bazı çalışmalar bu beklentiyi doğrularken bazı çalışmalar ise açıklığın büyüme üzerindeki etkisinin farklı açıklık göstergelerinin seçimine ve veri setine göre değiştiğini bulmuşlardır.Bu çalışmada, ticarete açıklığın büyüme üzerindeki etkisi 19 OECD ülkesi için 1980-2008 yıllarını kapsayan dönemde panel eşbütünleşme analizi kullanılarak incelenmiştir. İki farklı açıklık göstergesi altında, büyüme ve açıklık arasındaki olası bir eşbütünleşmenin varlığı Kao ve Chiang'ın DOLS denklemi temel alınarak araştırılmıştır. Buna göre, literatürde yaygın olarak kullanılan açıklık oranı (toplam ticaretin GSMH payı) için uzun dönemli ve pozitif bir ilişkinin varlığı bulgulanırken, kurumsal bir açıklık endeksi için aynı analiz tekrar incelendiğinde bir eşbütünleşme ilişkisi bulunamamıştır. Kısaca, ticaret-büyüme ilişkisinin, dış ticarete açıklığın ölçümüne duyarlı olduğu panel eşbütünleşme analizleriyle de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since 1980s, the increasing prominence of the endogenous growth theory led many researchers to investigate the effect of trade openness on economic growth. Theoretical literature points to the presence of a positive link between trade openness and growth. While some empirical studies provide evidence in favor of a positive link, some others find that the correlation between the two is sensitive to the choice of the proxy for trade openness.In this thesis, the effect of trade openness on economic growth is analyzed for 19 OECD countries over the period of 1980-2008 with an application of the panel cointegration technique based on DOLS equation. The study employs two proxies for trade openness: GDP share of total trade volume and trade openness index by Fraser Institute. The results show that there exists a positive long-run relationship when trade openness is measured by trade volumes. However, when an institutional openness index is used within the same framework, the results suggest that there is no cointegrating relationship between the variables. As a result, using panel cointegration analysis, this study shows once again that the finding of a positive relationship between trade and growth is not robust to the alternative measures for trade openness.