Enflasyon düzeltmesinin Türk vergi sistemindeki yerinin değerlendirilmesi
Assessment of the place of inflation adjustment in the Turkish taxing system
- Tez No: 288302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Enflasyon, ekonomilerin temel problemlerinden birisidir. Bu olgu basit anlamda fiyatlar genel düzeyinin sürekli artışı olarak tanımlanır. Ancak bu kadar basit bir tanımı olmasına rağmen, yarattığı etkiler bakımından karmaşık sonuçlara yol açmaktadır. Ekonomideki bütün aktörlerin karar alma süreçlerini etkilemektedir. Çalışmamızın amacı bakımından bizi ilgilendiren etkiler, işletmeler ve işletmelerin finansal tabloları ve vergi matrahı üzerinde yaratmış olduğu etkilerdir.Bu çalışmada, yüksek enflasyonun paranın satın alma gücü üzerinde yarattığı değişme sebebiyle anlamsız hale gelen finansal tabloların düzeltilmesini sağlayan yöntemler açıklanmıştır. Bununla birlikte, ülkemizdeki uygulamanın, gerek vergi mevzuatı, gerekse diğer mevzuatlar açısından değerlendirmesi yapılmıştır.Çalışmanın amacı, Türk vergi sistemine 5024 sayılı Yasa ile resmen dâhil olmuş enflasyon düzeltmesi uygulamasının değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda ilgili mevzuat, literatür ve tezler incelenmiştir. Ayrıca ülkemizdeki uygulamaya dair karşılaşılan aksaklıklar ve bu aksaklıklara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Bu çalışma ile enflasyon düzeltmesi uygulamasının düşük enflasyon seviyelerinde de kullanılmasının, finansal tablo kullanıcıları açısından olumlu sonuçlar yaratacağı sonucuna ulaşılmıştır. Var olan uygulamanın geliştirilerek olası yüksek enflasyon dönemleri için hazır durumda tutulması da mali idare açısından akılcı bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Inflation is one of the fundamental problems of the economies. This concept is described as the continuous increase of the prices in the simplest sense. Nevertheless, despite being described through such a simple way, it leads to complicated results in terms of its effects. It influences the process of decision-making of all the actors present in an economy. The impacts that are relevant to this study are its impacts on the enterprises and the financial tables and tax base of the enterprises.In this study, the methods that enable the correction of the financial statements that become meaningless due to the change stemming from the impact that the high inflation creates on the purchasing power are explained. Furthermore, the implementation in our country in terms of both the tax legislation and other legislations is examined.The purpose of the study is to assess the implementation of inflation correction (inflation accounting) that was put into effect in Turkish tax system with the Law No. 5024. Accordingly, relevant legislation, literature, and theses are analyzed. Additionally, the defects stemming from the implementation in our country are presented and the solutions to those defects are suggested.With this study, it has been concluded that the implementation of inflation correction at low levels of inflation would create positive results for the users of financial tables. Accordingly, it has been understood that, while being improved, maintenance of the current implementation ready for the periods of high inflation will be a prudent approach.