Taşımalı ilköğretim uygulamasında karşılaşılan güçlükler (Zonguldak ili örneği)
Difficulties encountered in primary school bussing programme (case of Zonguldak province)
- Tez No: 288319
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, taşımalı ilköğretim uygulamasının Zonguldak ilindeki uygulamalarını ve değişik boyutlarını, güçlüklerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma, var olan bir durumu ortaya çıkarmaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2009-2010 eğitim- öğretim yılında Zonguldak ilindeki 3 ilçeden, 9 taşıma merkezi okulda görev yapan 180 öğretmen, 18 yönetici ve taşımalı eğitim kapsamına alınan 360 7. ve 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan yönetici, öğretmen ve öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen anketler uygulanmıştır.Verilerin çözümlenmesinde; yüzde, frekans dağılımı ve deneklerin açık uçlu sorularının nitel analizi kullanılmıştır. Ayrıca, taşımalı öğrencilerle merkez okul öğrencilerinin başarı durumlarını belirlemek amacıyla, çalışma gurubundaki 3 okuldan, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında mezun olan taşımalı öğrenciler ile merkez okul öğrencilerinin diploma notu ortalamaları hesaplanmış ve gruplar arasındaki başarı farklılığının analiz edilmesi amacıyla bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulardan bazıları şu şekilde özetlenebilir: Taşımalı ilköğretim uygulaması kapsamında, taşıma işinde kullanılan servis araçları, araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin çoğu tarafından `'orta'' seviyede güvenilir bulunmuştur. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin çoğu, araç sürücülerinin öğrenciler ile `'kısmen yeterli'' düzeyde sağlıklı iletişim kurabildiği görüşündedir. Yönetici ve öğretmenlerin çoğu, taşıma araçlarına öğrenciler dışında `'nadiren'', öğrencilerin çoğu ise `'bazen'' yolcu alındığı görüşündedir. Öğrenciler, taşıma araçlarının okula zamanında ulaşamamasını en çok `'öğrencilerin araçları bekletmeleri'' ve `'kötü hava ve yol şartları'' gibi nedenlere bağlamaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; taşıma merkezi okullarda, taşınan öğrencilerin yemek yiyebilecekleri bir yemekhane ya da bu amaçla hazırlanmış bir yer yoktur. Araştırmaya katılan yöneticilerin çoğu, taşımalı öğrencilere verilen yemeklerin yetersiz olduğunu belirtmektedir. Araştırma bulguları; yönetici ve öğrencilerin, taşımalı öğrencilere verilen öğle yemeğinin yetersiz olmasını en çok `'her gün benzer türde yiyeceklerin verilmesi'' ve `'yemeklerin soğuk verilmesi'' gibi nedenlere bağladığını göstermektedir. Yönetici ve öğretmenlerin çoğu, taşımalı öğrencilerin büyük oranda okula uyum sağladığı görüşündedir. Yönetici ve öğretmenlerin çoğuna göre; taşımalı öğrenciler, merkez okul öğrencileri tarafından `'kısmen'' benimsenmektedir. Köyden geldikleri için, diğer öğrenciler tarafından dışlandığını iddia eden öğrenciler vardır. Araştırma bulguları; taşımalı öğrencilerin, okullarında düzenlenen ders dışı sosyal etkinliklerde yeterince yer alamadıklarını göstermektedir. Yöneticilerin çoğu, taşımalı öğrenci velilerinin, okul ile olan iletişimini yetersiz bulmuştur. Araştırma bulgularına göre, merkez okul öğrencilerinin, taşımalı öğrencilere oranla daha yüksek bir akademik başarıya sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research, aims to produce the applications, different dimensions and difficulties of School Bussing Programme in Zonguldak Province. Research is a descriptive survey, directed towards discovering a situation already existed. The study group of the research is constituted by 180 teachers, 18 principals and 360 7 th and 8 th grade students of the 9 central transported primary schools of 3 villages in Zonguldak in 2009-2010 academic year. The questionnaires, which were devoloped by researcher, were applied to principals, teachers and students of these schools.At the stage of analyzing data, percentages and frequencies were calculated in order to determine the views of principals, teachers and the students and the qualitative analysis of the answers of the participants for the open ended questions in the questionairres, were used. Also, in order to determine the difference between the transported and the central transported primary school students? academic success, the average scores of diplomas of three schools of the study group were calculated. And independent samples t test was applied to analyze the mean difference of success between these groups.Some of the research findings can be summarized like that: The vehicles used for school transportation are found as on `?average safe?? by most of the teachers and the principals attended the research. The principals and the teachers attended the research, largely have the opinion that the drivers can establish `?a partly adequate?? communication with the students. The principals and the teachers largely have the opinion that `?rarely?? a passenger is allowed to travel in the vehicles used for school transportation except students. According to most of the students, it happens `?sometimes??. The students largely have the opinion that the vehicles are late to the school because of `?the students? making them wait?? and `?the bad weather and road conditions??. According to the research findings, there isn?t a dining hall or a place prepared for this purpose for the transported students of the central transported primary schools. The principals attended the research, largely state that, the meal given to the transported students is inadequate. Research findings show that the principals and the students largely believe that the meal given to the transported students is inadequate because of two reasons `?similar kinds of meals?? and `?cold service of the meals??. The principals and the teachers largely have the opinion that the transported students mostly adapted to the school. According to most of the principals and the teachers, the transported students are `? partly?? appropriated by the central primary school students. There are students who claim that they are excluded by other studens as they come from the village. Research findings show that the transported students? participation in extra- curricular activities is limited. The principals largely have the opinion that the parents of the transported students? communication with the school is inadequate. According to the research findings, it can be said that, compared to the transported students, the central transported primary school students have a higher academic success.