Gölyazı Aziz Konstantin Manastır Kilisesi
Golyazi St. Constantin Monastery Church
  1. Tez No: 288318
  2. Yazar: OSMAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Marmara Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Bursa, ilkçağlardan günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve büyük kültürlerin beşiği olmuştur. Asya ile Avrupa arasındaki bir bölgede olması nedeniyle, hem Asya hem de Avrupa kültüründen etkilenen Bursa'da Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı kültürleri derin izler bırakmıştır.Bu zengin kültürün bir bölümünü oluşturan Bursa ve çevresindeki Bizans Dini Mimarisi'nin örneği olan Nilüfer ilçesi sınırları içinde, Ulubat gölünde bir adaya inşa edilmiş Aziz Konstantin Manastır Kilisesi mimari özelliği açısından araştırılmış, kaynaklarda elde edilen veriler ve yerinde yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulan bilgiler doğrultusunda tanıtılmaya çalışılmıştır.Konumuz kapsamına giren Manastır Kilisesinin ayrıntılı arazi çalışması yapılarak plan çizimleri gerçekleştirilmiştir. Görsel zenginlikle desteklenerek detaylı anlatımlarla tanıtılan kilisenin son durumu ortaya konulmuştur.Bursa ve çevresi 4. yüzyıl'dan itibaren Hıristiyanlar için önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. İnancı gereği kurtuluşu ibadette arayan Hıristiyan halk yönetimin de desteği ile birlikte, daha çok yerleşim birimlerinde yapılan kiliselerin yanı sıra en ücra noktalara kadar manastırlar da inşa etmişlerdir. Yüzlerce yıldır kendi kaderi ile baş başa kalan merkez ve kırsaldaki Hıristiyanlara ait mimari eserler, geçen zaman içerisinde doğal afetler ve hazine arayıcılarının tahriplerine rağmen bir kısmı temel seviyesinde de olsa günümüze ulaşmayı başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
Bursa, one of the most important cities of Marmara region, has been home to many civilizations from the early centuries onwards and witnessed to great cultures. Because of being between Asia and Europe, having been affected not only by European culture but also by Asian culture, Bursa has had deep impressions of Hittitian, Frigian, Lidian, Persian,Roman, Byzantinien and Ottoman cultures.Making up some parts of this rich culture and being an example of the Byzantinian religious architecture, Saint Constantin Monastery Church is on the island in Ulubat Lake located in one of Bursa?s town Nilüfer. The monastery was studied from architectural point of view and was tried to be determined in the light of the source materials and the survey in the region.The monastery church we study was examined via survey in the region and its plan was drawn. Boosting with rich visual materials and introducing with detailed telling, the recent situation of the church was determined.Bursa and its surrounding have become an important settlement for the Christians since the fourth century. Because of their religious beliefs, searching the survival in the worship, with the helping of the government Christian public built not only churches in the settlement centers but also monasteries in the distant far places. Having been left with their own fate for hundreds of years, the Christian architectural works in urban and rural can still stand although destroyed by the natural disasters and human harm.