Türk İdare Hukukunda adsız düzenleyici işlemler
The innominate regulations of the Turkish Administrative Law
  1. Tez No: 288348
  2. Yazar: YELİZ ŞANLI ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmanın konusu, Türk idare hukukunda, idarenin kural koyucu işlemleri olarak Anayasada yer almayan; fakat maddi olarak kural koyucu olduğu düşünülen bazı işlemlerini ifade etmek üzere kullanılan ?adsız düzenleyici işlemler? başlığı altında toplanan işlemlerdir. İdarenin uygulayacağı ve kendisinin de tabi olması gereken belirli kural koyucu işlemlerine ilişkin hukuki rejim sorunu, idarenin yasallığı, hukuk devleti ve hukuki öngörülebilirlik ilkeleri kapsamında, idare hukukunun temel sorun alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenle, idare hukuku yazınında çoğunlukla Anayasal dayanak bakımından tartışılmış olan ?adsız düzenleyici işlemler?in, olgusal olarak geldiği bugünkü aşamada, maddi, organik ve işlevsel açılardan tartışılması bir gereklilik olarak görülmekte ve tabi olmaları gerektiği hukuki rejim sorunu, kural olma niteliği, bu niteliğin hukuk düzeninde geçerlilik kazanmasının koşulları, yetki ve kapsam unsurları çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is certain regulations of the administration that are not defined in the Constitution, but are considered as regulations in material sense and entitled as ?innominate regulatory acts?. From the point of principles of the rule of law and the legal security, the problem of regime of law, which is related with the regulations that the administration has to implement and to be subjected to, is one of the essential problem areas of administrative law. For this reason, it is considered as a necessity to discuss ?the innominate regulations? from material, organic and functional point of views because of the place that they have factually reached today rather than from the point of constitutional foundations which have been generally discussed in the literature of administrative law. Furthermore, the issues of the problem of regime of law which ?the innominate regulations? have to be subjected to, their quality with respect to legal force and the conditions to acquire them to have legal validity were discussed within the framework of competence and scope.