Gecekondu Kanunu'nun uygulamaya yönelik sorunları üzerine bir inceleme: Temelli örneği
The analysis on the implementation problems of the Law of Squatters: The Temelli case
  1. Tez No: 288346
  2. Yazar: GÖKHAN YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Gecekondu sorunu, Türkiye'de II. Dünya Savaşından sonra sorun olarak ortaya çıkan bir kavramdır. Bu sorunu çözmek amacıyla Türkiye'de gerek politika gerekse kanun olarak çeşitli girişimler ortaya konmuştur.Bu tez çalışmasında, bu girişimlerden biri olan ve 1966 yılında yürürlüğe giren ve o tarihten itibaren halen yürürlükte bulunan, ancak başarı sağlanamayan 775 Sayılı Gecekondu Kanunu incelenmiştir.Bunun için, tezde öncelikle gecekondu olgusu, bu olgunun nedenleri, fiziksel ve sosyo-kültürel özellikleri, yurt dışı örneklerinden bahsedilmiş, devamında Türkiye'de gerçekleşen gecekondulaşma süreci, bu sürece karşı uygulanan politikalar ve yasal çözüm yolları ortaya konularak, bu tezin konusu olan 775 Sayılı Gecekondu Kanunu ile bu kanunda yapılan değişiklikler ile bu kanunu yürüten kurumlar ve bu kurumların 775 Sayılı Gecekondu Kanunu kapsamında yaptığı uygulamalar ele alınmıştır. Sonra, tezin çalışma alanı olan Temelli ve Temelli Gecekondu Önleme Bölgesinin genel hatlarıyla anlatılmasından sonra, bu bölgede 775 sayılı Kanununun uygulama araçlarından biri olan arsa tahsis yöntemi ile arsa tahsis uygulamasından faydalananların (bireysel olarak arsa tahsis alan şahıslar ile konut yapı kooperatiflerine üye olan şahıslar) demografik verileri ile yine bu bireysel arsa tahsisi alan şahıslar ile konut yapı kooperatiflerinin, 775 sayılı Kanunun arsa tahsis uygulaması çerçevesinde durumları ortaya konularak değerlendirilmiştir. Çalışma nihai olarak, 775 Sayılı Gecekondu Kanunu ile özelde bu kanunun arsa tahsis uygulaması yönteminin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler ışığında çeşitli önerilerle son bulmuştur.Çalışmanın sonucuna göre, 775 Sayılı Gecekondu Kanunu uygulanma biçimi olarak bazı sorunlara yol açmaktadır. Kısa bir söylenişle, bu durumun devamı halinde 775 sayılı Kanunun, öngördüğü amaçları gerçekleştirmesinin mümkün olamayacağı beklenebilir.
Özet (Çeviri)
The issue of Squatters areas has been emerged after the II. World War as a problematic term in Turkey. For the purpose of solving this case, so many efforts have been put whether on policy outputs or on legislation.On this thesis, the effectiveness of the Law of Squatters numbered 775 has been examined, as one of an effort, which is entered into force in 1966 and has been still valid, even there has been no success on that Law as an objective of this thesis.Given that aim, in the fist part of this study, Squatters fact, the reasons, the socio-culturel and physical aspects of it and the international cases have been mentioned. Later on, squatting process in Turkey, policies and legislative solutions against squatting, the Law of Squatters numbered 775 with its all retrofits, the responsable institutions for the implementation of it and applications that had been done by those responsable partners.After the general explenations have been done on the case study area, Temelli and Temelli Squatters Prevention Area, the social data of the individuals, which took advantage of the implementation of land allocation as an implementation method of the Law of Squatters numbered 775, has been compared and evaluated with the residential building societies implementations.Finally; this study has been concluded with the proposals on the retrofit of this Law before reviewing the land allocation method.This study is based on the assumption of the trouble caused by the the Law of Squatters numbered 775 in terms of its implementation system. According to the result of this study the implementation system of the squatter law numbered 775 has been caused to some problems. To be brief, in case of the present situation is carried on, it could be expected that, the envisaged goal of the Law is not possible to be came true.