Ermeni, Fransız ve Türk literatürlerinde anı türü
Memoirs genre in Armenian, French and Turkish literatures
- Tez No: 288350
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
?Ermeni, Fransız ve Türk Literatürlerinde Anı Türü? başlıklı yüksek lisans tez çalışmamız, anı türünün niteliklerini ortaya koymakta ve Ermeni literatüründe anı türünün yerini belirlemek amacıyla Fransız ve Türk literatürleri ile karşılaştırmalı bir şekilde analiz örnekleri sunmaktadır.Tezimizin kuramsal çerçevesi içerisinde, anı kavramının kullanım alanlarına, anı türünü inceleyen tarih, psikoloji ve sosyoloji disiplinlerinde anı türünün hangi açılardan ele alındığına değinilmiş ve uzmanlık alanımız olan edebiyatta anı türünün incelenmesine yer verilmiştir. Bu kapsamda, anı türünün sınıflandırması yapılmış ve anı türünün yapısal özellikleri irdelenmiştir. Kuramsal çerçevede son olarak, Türkiye'de anı türü ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların durumu ortaya konulmuştur.Anı türünün başlangıcından günümüze kadar olan tarihsel sürecinin ele alındığı bölümde, genel olarak anı türünün ortaya çıkışına değinildikten sonra, Fransız, Türk ve Ermeni literatürlerinde anı türünün tarihsel gelişimi ayrı ayrı değerlendirilmiştir.?Analiz ve Karşılaştırma? bölümünde, Ermeni literatüründen spesifik örnekler baz alınarak, Türk ve Fransız literatürlerindeki türdeşleri ile karşılaştırılmıştır. Söz konusu analiz yapılırken, kuramsal çerçevede elde ettiğimiz bulgular ışığında oluşturduğumuz yöntem kullanılmıştır.Sonuç olarak, analizini yaptığımız eserlerden elde ettiğimiz bulgular, Ermeni literatüründe 20. yüzyılda yazılmış anı türü eserlerin ortak motifinin tehcir olduğu yönündedir. Bu motifin, ana temanın altına gizlenerek aktarılması da ortaya çıkan bir diğer bulgudur. Tüm bu veriler, Ermeni literatüründe anı türü eserlerin siyasi hedefler için toplumsal bellek oluşumuna katkı sağlamak amacıyla kullanımının yaygın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our master thesis work titled ?Memoirs genre in Armenian, French and Turkish literatures“ outlines the properties of the memoirs genre and provides examples of comparative analysis with French and Turkish literature in order to determine the importance of the memoirs genre in the Armenian literature.Within the theoretical framework of our thesis, it is included that the application areas of the concept of memoirs, which aspects reviewed the memoirs genre in the history, psychology and sociology disciplines and examination of the memoirs genre in the literature. In this scope, the classification of the memoirs genre and that genre?s structural characteristics has been examined. In theoretical framework, finally it is described the situation of scientific studies have been made in Turkey about the memoirs genre.In the part which was handled from the beginning to the present of the memoirs genre?s historical process, after addressing the emergence of the memoirs genre in general, French, Turkish and Armenian literature historical development was evaluated separately.In the section ?Analysis and Comparison”, specific examples of Armenian literature are compared with its counterparts from the Turkish and French literatures. In this analysis the method which is created from our findings in the theoretical framework was used.As a result, our findings handled after the analysis of the works indicate that the works of memoirs genre written in the Armenian literature on 20th century have as a common motif the relocation. Another finding emerged is that this motif is generally hide under the main theme. All of these data show that the works of the memoirs genre widespread use in Armenian literature for political goals in order to contribute to the formation of social memory.