Ebu'l-'Alâ el-Ma'arrî'nin Luzûmiyyât'ında toplum,aile ve din
The society, family and religion in Abu'l-'Alâ el-Ma'arrî's Luzûmiyyât
  1. Tez No: 288361
  2. Yazar: OSMAN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Religion, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışma Abbâsî dönemi Arap edebiyatında önemli bir yere sahip olan Ebu'l-`Alâ el-Ma`arrî'yi ve Luzûmiyyâtı'ndaki toplum, aile ve din konularını ele almaktadır. Bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte; şairin yaşadığı dönem siyasi, sosyal ve kültürel yönden ele alınmıştır. Birinci bölümde; Ebu'l-`Alâ'nın hayatına, edebi kişiliğine, felsefesine, eserlerine; ikinci bölümde de Luzûmiyyât'taki toplumsal eleştiri konusuna değinerek divanda bulunan sosyal çarpıklıklar, siyasi bozukluklar ve iktisadi sorunlar hakkındaki şiirlerini ele aldık.Üçüncü bölümde; Luzûm-u Mâ Lâ Yelzem'deki aile konusuna değindik ve kadın, evlilik, eş seçimi, boşanma ve neslin devamı vb. gibi konulardaki şairin görüşlerine yer verdik.Dördüncü bölümde, divandaki din konusuna değindik ve İslam dini başlığı altında kaza-kader, akide ve farzlar, yeniden diriliş, hesap, haşir konularını ele aldık ve diğer dinler bölümünde başta Hıristiyanlık olmak üzere Yahudiliğe ve farklı inançlara değindik. Sonuçta; Ebu'l-`Alâ'nın toplum, aile ve din hakkındaki görüşlerini toplu bir şekilde ele aldık ve Arap edebiyatına yaptığı katkılara işaret ettik.
Özet (Çeviri)
This study is about Abu'l-`Alâ who has an important place in the Arabic literature at Abbasids period and issues of community, family and religious in his Luzumiyyât. It consists of an introduction and four chapters. In introduction part, studied the period poet lived in terms of political, social and cultural aspects.Chapter I is about Ebu'l-`Alâ's life, literary personality, philosophy, and works. Chapter II is about social criticism in Luzûmiyyât, his poems about social distortions, political disorder and economic problems.Chapter III is about subject of family in Luzûm-u Mâ Lâ Yelzem and opinions of poet about women, marriage, choice of spouse, divorce and continuation of generation etc.Chapter IV is about religion in Diwan, predestination and religious duties, resurrection and Christianity, Judaism and other religions.In the end, studied Abu'l-`Alâ's opinions about society, family and religion in a collective manner and pointed out his contributions to Arabic Literature.