Kamu hizmetleri ve kamu teşebbüslerine Rekabet Hukuku kurallarının uygulanması
Application of the rules of the competition law to the public services and the state owned enterprises
  1. Tez No: 288370
  2. Yazar: CEM ÇAĞATAY ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm rekabet teorisi, rekabet hukuku ve politikasına ilişkindir. İkinci bölümde kamu hizmetlerinin rekabete açılması süreci başta Avrupa Birliği düzenlemeleri olmak üzere muhtelif hukuk düzenleri ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Bunun haricinde, kamu teşebbüslerinin rekabet hukuku kuralları karşısındaki durumu ve rekabete aykırı uygulamaları incelenmiş ve bu yapılırken ilgili yargı kararlarından kapsamlı örnekler verilmiştir. Üçüncü bölüm ise ülkemizde kamu teşebbüslerinin piyasa içindeki davranışları ve bizatihi kamusal tasarruflar ile rekabetin kısıtlanması ya da ortadan kaldırılması konularını incelemektedir. Tezimiz her ne kadar rekabet hukuku kavram ve kurumlarını kullansa da teknik anlamda bir rekabet hukuku tezi değildir. Bu iddiası da yoktur. Tezimizin ana hedefi, rekabet hukuku kuralları ile kamu hizmeti ve temel faaliyet alanı ekonomik kamu hizmeti görmek olan kamu teşebbüsleri arasında bir denge kurulup kurulamayacağını ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of three sections. The first section is related to the competition theory, competition law and policy. In the second section, application of competition law to the public services is examined in a comparative manner especially in light of the regulations of the European Union. Further, the position of the state owned enterprises under the competition rules and the practices of the state owned enterprises distorting the competition are also reviewed. While doing this, the comprehensive examples of the related court decisions are provided. In the third section, we have examined the market behaviors of the state owned enterprises and administrative acts which may distort competition in Turkey. Although our thesis sometimes uses the terms of the competition law, it is not a thesis of competition law. Instead, the main purpose of our thesis is to explain whether or not a balancing mechanism between the public services, state owned enterprises in charge of provision of the public services and the rules of the competition law can be provided.