Sivas Üst Miyosen Etçillerinin -Mammalia: Carnivora- Sistematik Analizi
The systematic analysis of Sivas Upper Miocene Cranivores -Mammalia:Carnivora-
- Tez No: 288371
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ERKSİN SAVAŞ GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma Sivas Üst Miyosen dönem etçillerinin sistematik açıdan değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır.Sivas ilinin 20 km Kuzey Batısında yer alan Geç Miyosen özellikli Haliminhanı-Hayranlı'dan 12 lokaliteden 2002-2009 yılları arasında elde edilen 26 Carnivor fosili çalışılmıştır.Kazı çalışmaları yıllık periyotlarla gerçekleştirilmiş olup, kazılardan elde edilen fosiller Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi Paleoantropoloji Laboratuvarına getirilmiştir. Laboratuarda fosiller temizlenerek bütünleştirildikten sonra kataloğa geçirilmiştir. Carnivor fosilleri Nikon marka digital fotoğraf makinası ile bilimsel yayınlara uygun satandartlarda fotoğraflanmıştır. Maxillar buluntulardan 29, maxillar diş buluntulardan 22, mandibular buluntulardan 21, mandibular diş buluntularından 21 standart ölçüsü ve postcranial buluntuların ölçüleri 0.01 mm hassasiyetli elektronik kumpasla alınmıştır. Tüm örneklerin karşılaştırma çalışmalarında kullanılmak üzere kastları çıkarılmıştır.Tüm bu veriler aynı döneme ait Türkiye ve Yunanistan'daki çeşitli lokalitelerden gelen Carnivor fosilleri ile morfolojik ve morfometrik olarak karşılaştırılarak sistematik analizleri yapılmıştır.Bu çalışmada değerlendirilen fosil buluntularının lokalitelerinin biyokronolojik ilişkileri kullanılarak yapılan değerlendirmede Sivas-Haliminhanı-Hayranlı lokalitelerinin yaşı MN 11-12 ya da 9-7 milyon olarak belirlenmiştir.Sivas Haliminhanı-Hayranlı lokalitelerinden elde edilen 26 adet fosil örneğinin 16 tanesi tür düzeyi, 3 tanesi cins düzeyi, 1 tanesi familya düzeyi ve 6'sı Takım düzeyinde taksonomik olarak tanımlanmıştır. Hyaenidae familyasına ait Hyaenictitherium wongii, Ichtitherium intuberculatum, Lycyaena chaeretis türleri, Felidae familyasına ait Machairadus giganteus türü belirlenmiştir. Bu karnivorlardan M. giganteus, H. wongii ve L. chaeretis hypercarnivorlar, I. intuberculatum ise mesocarnivor olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the Sivas-Hayranlı Late Miocene of Carnivores systematically.26 Carnivor fossils, unearthed between 2002-2009 in 20 km North Western part of Sivas Province from 12 localities of Haliminhani-Hayranlı having Late Miocene characteristics, have been studied.Excavations has been realised in annual periods and all the fossils have been brought from that place to the Paleoantropology Laboratory of the Language-History and Geograhpy Faculty of Ankara University. All fossils have been cleaned in the laboratyory and repaired and unified. Their photographs have been taken by Nicon camera and casted for catologing. The Standart Fossil Measurements of all fossils such as 29 measurements from maxilla, 22 from maxillar dentitions, 21 from mandibula and 21 from mandibular dentitions has been taken by electronic compas having 0.01 sensitiveness.All these data have been compared and analysed sistematicly with same age Turkish and Greece Carnivores from different localities in a morphologic and morphometric manner.Sivas-Haliminhanı-Hayranlı lokalities age is MN 11-12 or 7-9 My. by means of biocronological relationship.16 fossils specimens species level, 3 specimens genus level, 1 specimens family level and 6 specimens ordo level have been determined taxonomicaly from Sivas- Hayranlı.Hyaenictitherium wongii, Ichtitherium intuberculatum, Lycyaena chaeretis species belong to Hyaenidae and Machairadus giganteus belong to Felidae.M. giganteus, H. wongii ve L. chaeretis are hypercarnivores, and I. intuberculatum is mesocarnivores.