Looking Backward 2000-1887, News From Nowhere ve A Modern Utopia adlı eserler üzerine Marksist bir eleştiri
A study of Marxist Criticism in Looking Backward 2000-1887, News From Nowhere and A Modern Utopia
- Tez No: 288372
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Looking Backward 2000-1887, News From Nowhere ve A Modern Utopia Adlı Eserler Üzerine Marksist Bir Eleştiri? adlı bu çalışmada adı geçen romanlar Marksist Görüş bağlamında incelenmiştir. Her üç bölümde de romanların kuramla bağdaştığı ve ters düştüğü noktalar birbirinden ayrı kısımlarda değerlendirilmiştir.Birinci bölümde Edward Bellamy'nin Looking Backward 2000-1887 (1888) isimli romanı Marksizm çerçevesinde ele alınmıştır. Kuram incelemesi ?benzerlikler? ve ?farklılıklar? olmak üzere iki farklı kısımda değerlendirilmiştir. Birinci kısımda, roman özel mülkiyet, miras, sömürü, din, toplumsal evrim, sınıf ayrımı, komünist düzen ve kapitalist karmaşa, devlet, işgücü, sınıf sistemi ve eşitlik, bireysellik, aile kurumu ve gelişim kavramları çerçevesi içerisinde incelenmiş ve bu açılardan Marksist Kuramla örtüşen noktaları olduğu örneklerle saptanmıştır. İkinci kısımda, roman din, evrim, toplumsal sınıf, milliyetçilik ve aile kavramları açısından incelenmiş ve bu açılardan Marksist Kuramla örtüşmeyen noktaları olduğu örneklerle ifade edilmiştir.İkinci bölümde ise William Morris'in News From Nowhere (1890) adlı romanı Marksizm ışığında incelenmiştir. Bu inceleme de, yine ?benzerlikler? ve ?farklılıklar? olarak iki kısıma ayrılmıştır. Birinci kısımda, medeniyet, teknoloji ve makineleşme, sömürü, yabancılaşma, sınıf ayrımı, köy ve kent, ücret, iş gücü, estetik, özel mülkiyet, devlet, eğitim, milliyetçilik ve evrim-devrim kavramları incelenmiş ve bu kavramlar ışığında Marksist Görüşle ne bakımdan örtüştüğü örneklerle tespit edilmiştir. İkinci kısımda ise, din, aile ve evlilik kavramları ele alınmış ve hangi açılardan kurama ters düştüğü örneklemelerle anlatılmıştır. .Üçüncü bölümde de, Herbert George Wells'in A Modern Utopia (1905) isimli romanı yine Marksizm çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bölümdeki inceleme de, ?benzerlikler? ve ?farklılıklar? olarak iki ayrı kısımda değerlendirilmiştir. Birinci kısımda, toplumsal evrim kavramı ışığında kapitalist ve komünist birey, devrim, özel mülkiyet, aile, din ve devlet kavramları incelenmiş ve yazarın fikirlerinin bu kavramlar çerçevesinde kuramla nasıl örtüştüğü örneklerle açıklanmıştır. İkinci kısımda da, toplumsal sınıf ve eşitlik, devrim, özel mülkiyet, aile ve devlet kavramları değerlendirilmiş ve kuramla ters düştüğü noktalar örneklerle belirtilmiştir.Her üç bölümde de saptamalar öncelikle yazarın biyografisi, günlükleri, denemeleri ve romanın kendisi olmak üzere birincil kaynakların ışığında yapılmıştır. Ayrıca Karl Marks'ın eserleri de görüşlerini net bir şekilde yansıtmak adına birincil kaynak olarak değerlendirilmiş ve alıntılanmıştır. İkincil kaynak olabilecek farklı eleştirmenlerin görüşleri de eklenmiştir. Her üç yazarın da içinde yaşamış olduğu tarihsel ve ekonomik koşullar da değerlendirilmiş, bu koşullardan hareketle eserlerinde yansıttıkları kapitalist koşullar ve kurgulanan ideal düzen Marksist Görüş ışığında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin sonucunda da, üç yazarın görüşlerinin de, kuramla birçok açıdan örtüştüğü gibi, birçok açıdan da ters düştüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled ?A study of Marxist Criticism in Looking Backward 2000-1887, News From Nowhere and A Modern Utopia? investigates the the novels in the light of Marxism. In all three chapters, the points which have similarities to and differences from the theory are studied in seperate parts.In Chapter One, Edward Bellamy?s Looking Backward 2000-1887 (1888) is investigated in the light of Marxism. This chapter is divided into two parts as ?similarities? and ?differences?. In the first part, it is argued that the novel has similarities with the theory in accordance with the concepts such as private property, inheritance, exploitation, religion, class system and equality, individualism, family and progress. In the second part, it is also argued that the novel has differences from the theory in terms of the concepts such as religion, evolution, class, nationalism and family.In Chapter Two, William Morris?s News From Nowhere (1890) is also studied within the context of Marxism. This chapter is also divided into two parts as ?similarities? and ?differences?. In the first part, it is suggested that the novel has similarities with the theory in terms of the concepts such as civilisation, technology and mechanization, exploitation, alienation, class distinction, city and country, wage, labour, aesthetics, private property, state, education, nationalism and evolution-revolution. And in the second part, it is suggested that the novel has differences from the theory in terms of the concepts such as religion, family and marriage.In Chapter Three, Herbert George Wells?s A Modern Utopia (1905) is investigated in the light of Marxism. In this chapter, there are also two parts as ?similarities? and ?differences?. In the first part, it is argued that the novel has similarities with the theory in accordance with the concepts such as capitalist and communist individual within the context of social evolution, capitalist symbol, revolution, private property, family, religion and state. In the second part, it is argued that the novel also has differences from the theory in the light of the concepts such as social class and equality, revolution, private property, family and state.In each chapter, conclusions are drawn after consultation of primary sources such as the novels themselves and the biographies, articles and diaries of the writers. In addition, the works of Karl Marks are also consulted and quoted as primary sources in order to enlighten his ideas in the dissertation. The ideas of different critics are also added as secondary sources. The authors? contemporary society with its historical and economic conditions is also taken into consideration while analyzing, and under these conditions the capitalist system and the fictionalized ideal order they reflected are studied within the context of Marxism. As a conclusion of this study, it was concluded that the ideas of these three writers have not only a lot in common with Marksism, they also have lots of difference.