Kur'an'a göre inkârcilarin Haşir sonrasi itiraf, pişmanlik ve yalvarış dolu hazin taviıları
The unbelievers? confessional, regretful and supplicatory dramatic attitudes after the day of resurrection according to Quran
  1. Tez No: 288373
  2. Yazar: ÖMER KÜÇÜKCERANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnkârcıların ahiret hayatının anlatıldığı Kur'an ayetleri incelendiği zaman, inkârcıların yeniden diriltilip hesap vermek üzere toplanmalarını ifade eden haşirden başlayarak kötülüklerinin karşılığı olarak girecekleri azap ve acılarla dolu cehenneme varan süreçteki çaresizlikleri, inkârlarından duydukları pişmanlıkları, gerçeği itirafları, bağışlanma ve tekrar dünyaya dönmek için yalvarmalarının ayrıntılı bir şekilde tasvir edildiği görülmektedir.İki bölümden oluşan çalışmada, öncelikli olarak iman, inkâr, küfür, şirk, nifak, haşir, hesap, kitap, mizan, cennet ve cehennem kavramları açıklanmaya çalışılmıştır.Birinci bölümde inkârcıların yeniden dirilme, haşredilme ve hesaba çekilmelerinin Kur'an ayetlerindeki işlenişi ele alınmıştır.İkinci bölümde inkârcıların ahiret hayatının haşri takip eden safhalarında inkâr suçunu işlemiş olduklarına dair itirafları; inkârlarından duyacakları pişmanlıkları ve bağışlanmak için yapacakları yalvarışları Kur'an ayetleri bağlamında incelenmiştir.Sonuç kısmında, araştırmadan elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur. Son olarak bibliyoğrafya bölümü ile tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the verses of Quran in which the unbelievers? hereafter life is told are examined, it is seen that the unbelievers? despair, their regret due to their denial, their confession of the truth, their forgiveness and begging for coming back once more to the world in the process starting from the day of resurrection which means the unbelievers? gathering to account for by being resurrected to going to the hell covered with torment and pain in response to their sins are depicted in detail.In the study which consists of two chapters, it is primarily tried to explain the concepts of iman, inkar, kufr, shirk, nifaq, hashr, hesab, ketaab, mizan, jannah and jahannam.In the first chapter, the mention, in the verses of Quran, of the unbelievers? resurrection, being gathered and being accounted for has been handled.In the second chapter, the unbelievers? confession regarding that they had committed the crime of denial in phases subsequent to the day of resurrection of hereafter life, their regret that they would feel due to their denial and their begging that they would do for being forgiven have been examined according to the verses of Quran.In the conclusion section, the conclusions which are obtained from the study are presented. Ultimately, the thesis is completed with bibliography section.