Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde yabancıların Türkiye'den sınır dışı edilmesi
Expulsion of aliens from Turkey according to the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 288374
  2. Yazar: MAKBULE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA G. DARDAĞAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezin amacı, yabancıların insan hakları ile yakından ilgili olan sınır dışı etme konusunun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) sınır dışı etmeye karşı güvence olarak sıklıkla kullanılan maddeleri (2, 3, 5, 6, 8, 13 ve 14. maddeler), Ek 4 ve Ek 7 No'lu Protokol'lerdeki düzenlemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları çerçevesinde irdelenmesi, Türk hukukundaki düzenlemelerin AİHS'deki düzenlemeler ile ne derece uyumlu olduğunun belirlenmeye çalışılması ve bu bağlamda sınır dışı etmeye ilişkin olarak Türk mevzuatında yapılabilecek değişiklikler konusunda önerilere ulaşılmasıdır.Devletin, güvenliğini ve kamu düzenini korumak amacıyla, hareketleri zararlı görülen yabancıları ülkesinden çıkarma yetkisinin bulunduğu uluslararası hukukta kabul edilmektedir. Bununla birlikte, sınır dışı etme yetkisinin kullanılmasına iç hukuk kuralları ve uluslararası hukuk tarafından getirilmiş sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamaların oluşumunda insan hakları hukukundaki gelişmelerin önemli rol oynadığı görülmektedir.Konunun Türk Hukuk Sistemi üzerinde önemli etkileri olan AİHS, Ek Protokoller ve AİHM içtihatları ışığında incelenmesi neticesinde, sınır dışı etmeye ilişkin Türk mevzuat ve uygulamasının, özellikle sınır dışı edilecek kişilere tanınması gereken usûli güvenceler bakımından önemli eksiklerinin bulunduğu ve bu konuda mevzuat değişiklikleri yapılmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is, to examine the expulsion of aliens which is closely connected to their human rights, within the context of the articles 3, 5, 6, 8, 13 and 14 of the European Convention on Human Rights that are commonly used against expulsion decisions, provisions of Additional Protocols No. 4 and No. 7 and judgments of the European Court of Human Rights. Furthermore, to examine the compatibility of Turkish legislation with the European Convention on Human Rights and to reach to conclusions about possible amendments that could be made in the Turkish legislation concerning the expulsion of aliens.It is accepted in international law that, with the purpose of maintaining their security and public order, States have the authority to expel aliens whose actions are considered detrimental. However, domestic and international law have brought limits to this authority of States. Developments in the human rights law play an important role in the formation of these limits.As a result of examining the subject matter in the context of the European Convention on Human Rights, Additional Protocols and the judgments of the European Court of Human Rights, which have important effects on Turkish Legal System, it has been concluded that the Turkish legislation and practice has, especially regarding the procedural guarantees to be provided to the persons to be expelled, serious impediments and it would be useful to make amendments in the relevant legislation.