Korunan doğal alanlarda veri toplamaya ve izlemeye yönelik bir araştırma
A research on collection and monitoring data in protected natural areas
- Tez No: 288375
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, Korunan doğal alanlarda kullanılabilecek kolay, anlaşılır, yenilenebilir, uygulanabilir bir izleme modeli oluşturulmasına yönelik adımların neler olacağı ortaya konmuştur.Dünya'da biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan su havzaları, orman, tarım alanları, sulak alanlar gibi alanların, yoğun kullanımdan korunması için ?korunan doğal alan?a yönelik tanımlar geliştirilmiştir. Bu tanımlar doğrultusunda söz konusu alanlardaki doğal kaynak kullanımı belirlenmeye çalışılmıştır. Ülkemizde de korunan doğal alanlarla ilgili yetki ve sorumluluk sahibi kurumlarla, korunan alanların ilan edilme kriterleri incelenmiştir.İzleme işlerini yürüten kurumlar ve yürüttükleri projeler incelenmiş, elde edilen sonuçlar ve aksaklıklar tespit edilmiştir. Bu araştırma ve elde edilen bilgiler doğrultusunda; korunan doğal alanlarda kullanılabilecek kolay, anlaşılır bir izleme modeli oluşturabilecek adımlar bu tezde ortaya konulmaktadır. Oluşturulacak model de karşılaşılabilecek sorunlar ve çözümler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on what the possible steps would be in generating an easy, understandable, renewable and applicable monitoring model that will be used in nature protection areas.Certain definitions have been developed and used in the world for ?nature protection areas? like water basins, forest and agricultural areas and wetland areas rich in biological diversity in order to protect them from intensive use of human beings. According to these definitions, use of natural resources in these areas have been tried to be specified. In this research it has been also investigated that authorities which involved with decelerating of the natural protected areas.The projects carried out by the authorities that undertake monitoring related works in nature protection areas have been examined and defects of these projects have been set forth. In conclusion, by the research and the mean of knowledge, the steps for generating an easy, understandable, renewable and realistic monitoring model that will possibly be used in the nature protection areas have been put forward. The problems which will be encountered in the generated model and the possible solutions of those have been presented.