State's response to transnational human trafficking: The cases of Russia and Turkey
Uluslararası insan kaçakçılığına devletin tepkisi: Rusya ve Türkiye örnekleri
- Tez No: 288397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Küreselleşme sonrasında devlet dışı aktörlerin ulusaşırı ağlar geliştirmesi, böylece devletlerin iç güvenliklerini ve siyasi istikrarlarını tehlikeye sokmaları kolaylaştı. Ulusötesiciliğin devlet dışı aktörler üzerindeki etkisinin çalışılması devletlerin suç örgütleriyle başetmede yeni stratejiler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu tez, ?Devletlerin insan kaçakçılığı ağları açısından ulusötesiciliğe tepkisi nedir?? sorusunu sormakta; ve devletlerin şiddet yanlısı devlet dışı aktörlerce yaratılan ulusötesi güvenlik tehditlerine nasıl adapte olduklarını incelemektedir. Bu amaçla, karşılaştırmalı örnek olay incelemesi yöntemi kullanılarak Rusya ve Türkiye'nin insan kaçakçılığına verdikleri tepkiler karşılaştırılmıştır. Yazarın ulaştığı temel sonuca göre, Rusya ve Türkiye'nin insan kaçakçılığına verdikleri tepkiler iki ana faktör nedeniyle oldukça farklıdır. İlk faktöre göre, uluslararası baskının yoğunluğu devletin uluslararası insan kaçakçılığı tehdidini ciddiye alış derecesini belirler. İkincisine göre, devletin kaçakçılık karşıtı politikasının başarı derecesi bu devletin siyasi rejiminden etkilenmektedir. Bu şekilde, uluslararası baskı ve siyasi rejim faktörlerinin ikisinin de devletin ulusötesi güvenlik tehditlerinden insan kaçakçılığına verdiği tepkiye etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of globalization, it has become increasingly easier for non-state actors to develop in transnational networks, thus jeopardizing domestic security and political stability of states. Studying the influence of transnationalism on non-state actors could help these states develop new strategies of dealing with criminal networks. The present thesis is trying to answer the following research question: ?What is the states? response to transnationalism in terms of their dealing with human trafficking networks?? It examines the way the state is adapting itself to transnational security challenges posed by violent non-state actors (VNSAs). To this end, comparative case studies method is used by means of comparing Russia and Turkey?s responses to human trafficking. The basic conclusion of the author is that Russia and Turkey?s responses to human trafficking have been very different due to the impact of two main factors. First, it is the degree of the international pressure that determined the state?s willingness to take human trafficking challenge seriously. Second, the degree of the state?s success in its anti-trafficking policy is also influenced by the political regime of this state. Thus, international pressure and political regime both have an impact on the state?s response to the transnational security threat of human trafficking.