High voltage impulse generator control unit
  1. Tez No: 2884
  2. Yazar: ALİ RIZA SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRZAHAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
DZET Bu tezde, yüksek gerilim vuru üretecinin işletilmesi ve osilaskoplu ölçme sistemi için çeşitli zamanlama işlevlerini sağ layan bir tetikleme sistemi tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Zamanlama işlemleri için gerekli darbeler alçak gerilim sa hasında üretilmiştir. Bu darbelerin birisi alçak gerilim seviyesin de asiloskobun harici tetiklemesinde kullanılır. Halan iki darbe yüksek gerilimlidir ve üretecin tetiklenmesi ile istendiğinde vuru geri liminin kesilmesi için kullanılır* Bu darbelerin yüksek gerilime çıka rılması yükselteç devreleri ve transformatörler kullanılarak sağ lanmıştır. Zamanlama işlemleri vuru gerilimi dalga şeklinin osiloskop ekranında gözlenmesi ve üretecin tetiklenmesinden sonraki D. 6-6.6 mikrcsaniye arasındaki yedi adımda kesilmesinde kullanılır. Üre tecin tetiklenmesi, osilcskoptan sonra D. 9-9. 5 mikrosaniye arasın da sekiz adımda geciktirilebilir. Anahtar Kelimeler; Tetikleme sistemi, zamanlama, osiloskoplu ölçme sistemi, kesme -v-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this theais a triggering system which performs various timing functions far the operation of high-voltage impulse genera tor and its CRD measurement system is designed and realized. Pulses necessary for the timing functions are produced in the low voltage area. Gne of these pulses is at low-voltage and is used for the external triggering of CRD. The remaining two pulses are high-voltage and are used for the triggering of the impulse generator and for chapping the impulse voltage output when desired. High voltage pulses are obtained by pulse amplifiers and transformers. Timing operations are used to observe the impulse voltage waveform on the CRD screen and to chop the impulse voltage within D.6- B.Sjjsec at seven step after the triggering of the generator. Firing of the impulse generator can be delayed within 0.9-9.5 usee at eight steps after the triggering of the CRD. KEY UIDRDS: Triggering system, timing, CRO measurement system, chopping. -iv-