Velocity distribution for an open channel flow in a semi-elliptic channel
  1. Tez No: 2885
  2. Yazar: CELAL TİBET ABAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY TOKYAY(DENLİ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
O 2 E T Yarırn-Elliptik Bir Kanalda Açık Kanal Akımı İçin Hız Dağılımı ABAÇ, Celal Tibet Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi Y. Doç. Dr.Nuray (Denli) Tokyay ' Aralık 1987, 80 sayfa Serbest yüzeyin varlığı nedeniyle, açık kanal akımlarında hız dağılımı çok karmaşık bir problemdir. Birçok problemde hız dağılımı hakkında detaylı bilgi gerekmesine rağmen, yeterli bir denklem bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yarım eliptik bir kanaldaki açık kanal akımı için hız dağılımını tanımlayan cidar yasası, eliptik- silindirik koordinatlarda yazılmış hareket denklemleri kullanılarak türetilmiştir. Türetilen cidar yasası 'ndaki sabitlerin değeri yarım- eliptik bir kanaldaki açık kanal akımı için varolan veriler kullanılarak hesaplanmış ve bu değerler klasik cidar yasası 'ndaki değerleri ile karşılaştır ılmıştır. Anahtar sözcükler : Açık kanal akımı, hız dağılımı, cidar ?v yasası. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Velocity Distribution for an Open Channel Flow in a Semi-Elliptic Channel ABAC, Celal Tibet M.S. in Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Nuray (Denli) Tokyay September 1987,80 pages The velocity distribution in an open channel flow is a very complex problem because of the existence of the free surface. Although detailed knowledge about the velocity distribution is needed in many problems, there is no well- established formula. In this study,the law of the wall which describes the velocity distribution for an open channel flow in a semi-elliptical channel, has been derived by using the equations of motion in elliptical-cylindrical coordinate system. The values of the constants of the derived form of the law has been determined by using the available data for an open channel flow in a semi-elliptical channel and these values ate compared with the corresponding values of the classical law of the wall. Keywords : Open channel flow, velocity distribution, law of the wall. Ill