Sınıf öğretmeni adaylarının öğrenme stillerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Survey of pre-service primary school teachers in terms of various variables
- Tez No: 288405
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sınıf Öğretmenliği adaylarının öğrenme stillerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2008-2009 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Gazi Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi'nin Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği lisans programı 1. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 2136 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 1124 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama araçları olarak, fen öğretimine yönelik tutum ölçeği, bilimsel süreç becerisi ölçeği, Kolb Öğrenme stili ölçeği ve Torrance Yaratıcı düşünme ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçlarının uygulanması sonucu elde edilen veriler SPSS 15 istatistik programına girilerek araştırmanın veri seti oluşturulmuştur. Verilerin analizinde ise AMOS 7.0 istatistik programı kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmeni adaylarının;1.Baskın öğrenme stilleri ayrıştıran olarak tespit edilirken, yerleştiren öğrenme stilinin ise en az sahip oldukları öğrenme stili olduğu görülmektedir.2.1. ve 4. sınıfta öğrenim görüyor olma durumlarına göre fen öğretimine yönelik tutum, bilimsel süreç becerisi puanlarına göre 4. sınıflar lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken, yaratıcı düşünme açısından sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır.3.Cinsiyetlerine göre yaratıcı düşünme ve bilimsel süreç becerisi puanlarına göre kadın öğretmen adayları lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken fen öğretimine yönelik tutum da ise erkek öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.4.Baskın öğrenme stillerine göre fen öğretimine yönelik tutum, yaratıcı düşünme ve bilimsel süreç becerisi puanlarında ayrıştıran öğrenme stili lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.5.Öğrenme stillerinin belirlenmesini sağlayan dönüştürme ve kavrama puanlarına öğretmen adaylarının cinsiyetlerine göre elde edilen bulgular, kadın öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerinin 0,08, fen öğretimine yönelik tutumlarının 0,11 ve kavrama puanlarının ise 0,15 düzeyinde etkilediği görülmektedir. Erkek öğretmen adaylarının ise fen öğretimine yönelik tutumlarının 0,12 ve yaratıcı düşünme puanlarının ise 0,18 düzeyinde etkilediği görülmektedir.6.Öğrenme stillerinin belirlenmesini sağlayan dönüştürme ve kavrama puanlarına öğretmen adaylarının baskın öğrenme stillerine göre elde edilen bulgular, ayrıştıran öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerinin 0,08, fen öğretimine yönelik tutumlarının 0,06 ve yaratıcı düşünmelerinin ise 0,07 düzeyinde etkilediği görülmektedir. Kavrama puanının ise dönüştürme puanını -0,14 düzeyinde etkilediği görülmektedir. Değiştiren öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik tutumlarının 0,10 düzeyinde etkilediği görülmektedir. Özümseyen öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının yaratıcı düşünmelerinin 0,11 düzeyinde etkilediği görülmektedir. Yerleştiren öğrenme stiline sahip öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik tutumlarının 0,11 ve bilimsel süreç becerilerinin ise 0,10 düzeyinde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the learning styles of pre-service Primary School teachers in terms of various variables. The study was made in the spring term of 2008-2009 academic year with 2136 pre-service teachers from 1st and 4th grade students from Education Faculties of Gazi University, Kırıkkale University, Ahi Evran University, Zonguldak Karaelmas University and Kafkas University. The sample of the study consists of 1124 pre-service Primary teachers.During the study, scale of attitude toward science education, scale of science process skills, Kolb Learning Style Scale and Torrance Scale for Creative thinking were used as data collection tools. The data set was created by inputting the data acquired after the application of measuring tools into SPSS 15 statistics program. During the analysis of the data, AMOS 7.0 statistics program was used.According to the data acquired,1.The dominant learning style of pre-service primary school teachers is converging whereas the accomodating learning style is the least one they have,2.Significant statistical differences were found on behalf of 4th grades according to their attitudes, science process as for the state of education in 1st and 4th grades whereas no significant differences were found according to grade level in terms of creative thinking.3.According to gender, creative thinking and science process skills, Statistical meaningful differences were found in favor of female pre-service teachers whereas significant differences were found in favor of male pre-service teachers in the attitude toward science education.4.According to the dominant learning styles, significant differences were found in favor of converging learning style in the scores of attitude toward science education, creative thinking and science process skills.5.While the female pre-service teachers? science process skills scores as 0,08, attitude scores toward science education as 0,11, and comprehension scores as 0,15 obtained through gender effected their transformation and comprehension scores leading to determination of the learning styles of the pre-service teachers, the male pre-service teachers? attitudes scores toward science education as 0,12 and creative thinking scores as 0,18 effected this process.6.According to the results obtained through the pre-service teachers? dominant learning styles, the pre-service teachers? science process skills scores, having converging learning style, as 0,08, attitudes scores toward science education as 0,06, and creative thinking skills as 0,07 effected their transformation and comprehension scores leading to determination of the learning styles of the pre-service teachers, in contrast to this, comprehension scores effected transformation scores as -0,14. While the pre-service teachers? attitudes scores toward science education, having divergent learning style, as 0,10 effected their transformation and comprehension scores leading to determination of the learning styles of the pre-service teachers, the pre-service teachers? creative thinking scores, having assimilating learning style, as 0,11 effected their transformation and comprehension scores leading to determination of the learning styles of the pre-service teachers. Also, the pre-service teachers? attitudes scores toward science education, having accommodating learning style, as 0,11 and science process skills scores as 0,10 effected their transformation and comprehension scores leading to determination of the learning styles of the pre-service teachers.