Sınıf öğretmenliği adaylarının öğrenme stilleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Learning styles of the primary school teacher candidates and the research on attitudes towards teaching profession in terms of various factors
- Tez No: 277388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma, sınıf öğretmenliği adaylarının öğrenme stilleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını çeşitli değişkenler açısından inceleyip istatistiksel açıdan aralarındaki farklılığı bulmayı amaçlamaktadır. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde gerçekleştirilen çalışmaya 367 öğretmen adayı katılmıştır. Öğrenme stillerini belirlemek için Kolb'un 1999 yılında son versiyonunu hazırladığı, Gencel ve arkadaşları tarafından 2006 yılında Türkçe'ye çevrilerek geçerlik güvenirlik çalışması yapılan ?Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri? (KÖSE-III), öğretmenlik mesleğine yönelik tutumu belirlemek için ise Özgür (1994) tarafından geliştirilen ve güvenirlik çalışması yapılan ?Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ise araştırma esnasında geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılarak tespit edilmiştir. Verilerin analizi SPSS istatistik programıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, sınıf öğretmenliği adaylarının, ayrıştırma ve özümseme öğrenme stiline sahip olduğu ve öğrenme stillerinin cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre farklılık gösterip, mezun oldukları lise türü ve akademik başarılarına göre farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenliği adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik olumlu tutuma sahip olduğu ve tutumlarının cinsiyet ve akademik başarılarına göre farklılığa sahip olmasına rağmen mezun oldukları lise türü ve sınıf düzeyine göre farklılık göstermediği sonuçlar arasındadır. Ayrıca, katılımcıların öğrenme stilleriyle öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında anlamlı farklılık görüldüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to find out statistically the differences between the learning styles of primary school teacher candidates and their attitudes towards teaching profession by analyzing various factors. 367 teacher candidates participated in the research carried out in Zonguldak Karaelmas University Eregli Education Faculty Department of Elementary Education. ?Kolb?s Learning Style Inventory?, which was studied for its validity and reliability by having been translated into Turkish by Gencel and her friends in 2006, was used to identify the learning styles. On the other hand, ?Attitude Scale Towards Teaching?, which was developed by Özgür (1994) and studied on its reliability, was used to identify the attitudes towards teaching. Demographical characteristics of the participants were identified by using personal information form which was developed during the research. Data analysis was performed with SPSS statistical software. In research results, it appeared that the primary school teacher candidates have converger and assimilator learning styles and their learning styles show differences considering their genders and class level, but they make no differences in terms of the high school from which the candidates graduated and their academic achievement. According to the results, primary school teacher candidates have positive attitudes towards the teaching profession and although their attitudes have differences in terms of gender and academic achievement, the type of the high school they have graduated and the class level do not make any difference. In addition, it apperared that there is a significant difference between the learning styles of the participants and their attitudes towards teaching profession.