Grup teknolojisi ve bir uygulama
- Tez No: 28843
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ GENÇYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
V. ÖZET Tüm imalat aktivitelerinin %60-80 'i kütle üretim, mik tarlarıdır. Bu yöndeki endüstrilerin gelişmesi, küçük parti üretiminin verimli olarak artırılmasındaki araştırmaları teş vik etmektedir. Bunun sonucu olarakta Hücresel îmalat Sistem leri oluşmuştur. Hücresel İmalat prosesi, farklı makinaların ve sınıflandırılmış benzer parçaların oluşturduğu grubu gerek tirir. Hücresel İmalat Sistemlerinin tasarım problemlerinden biri,makina grupları ve parça ailelerinin benzerliği ile or taya çıkan hücre formasyonudur. Araştırmacıların bazıları, hücre formasyonu problemine çözüm aramaya başlamışlardır. Hücre oluşumu için benimsenen farklı yaklaşımların yaygın bir açıklamasını literatürde bulmak mümkündür. Bu araştırmaların çoğu bir parça-makina matrisinin üst üste geçmeyen bitişik bloklara ayrıştığını gösterdi. Sunduğumuz tezin birinci bölümünde; üretim sistemleri ve GT hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; GT'nin ele manları, parça gruplandırma ve kodlama konuları kısaca anla tılmaktadır. Aynı zamanda, GT'nde hücre tasarımı ile ilgili geliştirilmiş bazı teknikler ve algoritmalar üzerinde durul muştur, üçüncü bölümde; bu sistemin sağladığı avantajlar üze rinde durulmuştur. Son bölümde ise; GT sistemine dayalı bir Endüstriyel Uygulama yapılmıştır. Bu anlamda İzmit Çelik Sa nayii A.Ş. seçilmiştir. ROC-2'ye göre yapılan başlangıç çözü münden sonra, ortaya çıkan istisnai parçalar için üç maliyet kriteri gözönüne alınmıştır. Sonra bu problem için maliyet minimizasyonuna giden, Tamsayılı Matematiksel Programlama mo delinden yararlanılarak çözülmüştür. -164-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Batch production accounts for 60-80% of all manufacturing activities. The growth of industry in this direction spurred research into devoloping efficent means of small batch pro duction. One result is the development of cellular manufactu ring (CM) systems. CM involves processing collections of similar parts on a dedicated cluster of dissimilar machines. One of the problems in the design of cellular manufacturing systems is the cell formation, which is essentially the identification of parts families and machine groups. A number of researchers have addressed the cell formation problem. An extensive review of the various approaches adopted for cell formation are available in the literatüre. Much of this research has been directed towards decomposing a part-machine matrix into non-overlapping, diagonally adjacent blocks or clusters of cells. In the first chapter of this thesis, general knowledge about production systems and GT is presented. In the second chapter, elements of GT, grouping and coding parts are described shortly. At the same time, some techniques and al gorithms relating to the group design on GT are emphasized. In the third chapter, advantages of this systems on based considered. In the last chapter, an industrial application based on the GT system is carried out. İzmit Çelik Sanayii A.Ş. is taken as a model for the method. Three cost criteria for the exceptional parts which come out following the illustrative solution according to the ROC-2 are considered. After, this problem is solved using Integer- Mathematical Programming model based on the cost minimisation concept. -165-VI- KAYNAKLAR [1]- ALTUNTERİM,B., (1991): Geleneksel Bir imalat Sistemi İle GT İmalat Sisteminin Karşılaştırılması. Lis. Tezi, İ.T.Ü., 91-105. [2]- AULEY,M.C., (1972): Machine Grouping For Efficent Production. Prod.Engr., 51(2), 53-67. [3]- BAYNAL,K., (1988): Grup Teknolojisi İmalat Sistemleri Ve Bir Motor Fabrikasında Uygulanması. Y. Lis. Tezi, Y. ti., 23-45. [4]- BELLİ,M.H., (1985): Grup Teknoloj is inin 'Ver imi iliğe Katkıları. Sanayi Müh. Derg.,16, 3-5. [5]- BLACK,J.T., (1983): Cellular Manufacturing Systems Reduce Setup Time, Make Small Lost Production Economical, Ind.Engr., 15(11), 36-48. [6]- BLACK,J.T., (1988): The Design Of Manufacturing Cells. Proceeding Of Manufacturing Int., 88(3), 1437İ58. [7]- CARRIE,A.S., (1975): The Layout Of Multi-Product Lines, Int. J. Prod. Res., 13(6), 541-557. [8]- CARRIE,A.S., ANEKE, N.A.G., (1984): A Comprehensive Flowline Classification Scheme. Int. J. Prod. Res., 22(2), 284-294. [9]- CENGİZ,Y.B., (1979): Grup Teknolojisi üretim Yöntemle rinin İncelenmesi Ve ülkemizde Uygulama Olanakları. Doç. Tezi., 7-83. [10]-DEMİR,M.H., (1987): Grup Teknolojisinde Parça Gruplan- dırma. Sanayi Müh. Dergisi., 18, 3-6. -166-