Geleneksel imalat sistemlerini kullanan işletmelerde grup teknolojisinin entegrasyonu ve bir uygulama
The Enterprises to which use traditional manufacturing systems integration of the group technology and a practice
  1. Tez No: 121778
  2. Yazar: ÖZTÜRK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY UĞUR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, globalleşen ve sürekli birbirleri ile rekabet halinde olan işletmelerin kendilerine zaman, kalite ve esneklik açısından avantaj sağlayabilecekleri Grup Teknolojisi yaklaşımı ele alınmıştır. Son yıllarda mamul sayısındaki artış, özellikle çok sayıda mamulü küçük partiler halinde üreten atölye tipi işletmelerin tasarım, planlama ve üretim sorunlarının önemli boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Bu sorunlar ve ayrıca işletmeler arasındaki rekabetin şiddetlenmesi, işletmelerin modern üretim yöntemlerine ve teknolojilerine açık olmalarını gerektirmektedir. Bütün bu sorunlara köklü çözümler getiren Grup Teknolojisi, küçük ve orta büyüklükteki atölyelerin yoğun olduğu ülkemizde de önem kazanmaktadır. Hazırlanan bu çalışmada, işletmelerin kullandıkları atölye içi yerleşim düzenleri, grup teknolojisi ile ilgili temel kavramlar, grupların dizaynı ve bunlarla ilgili yöntemler, grup teknolojisi ile yoğun ilişki içinde olan diğer sistemler ve grup teknolojisinin dünyadaki uygulamaları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda, uygulamanın yapıldığı işletme ile ilgili bilgiler verilmiş ve ROC Algoritması yardımıyla optimal çözüme ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, group technology approach has researched that will supply advantage for time, quality and flexibility for managements which global and continual competing with each other. In the last years, increasing in product quantity, especially little party producing for lots of products in workstation's which are type of managements design, planning and production problems becomes big dimensions. Modern producing methods and to keep up with technologies required for managements because of these problems and also competing between managements becomes powerfully. Group technology, that is getting basic solution to these problems, is very important also for our country includes little and middle size of workstations. In this study, settlement order which workstations use, main concepts that is relevant with group technology, design of groups and relevant methods, other systems which are intensive related with group technology and practice of group technology in the world has worked. In the end of the study there is some information about the company where is made a practice and it is achieved to optimal solution by means of ROC Algorithm.