Karbapenem grubu antibiyotiklerin (Meropenem, İmipenem, Ertapenem) etkisi altında quorum sensing olumlu ve quorum sensing olumsuz Pseudomonas aeruginosa suşlarının konak etken etkileşiminin araştırması
Investigation of host agent relation in quorum sensing positive and quorum sensing negative Pseudomanas aeruginosa strains under the effect of carbapenem group antibiotics (Meropenem, İmipenem, Ertapenem)
  1. Tez No: 288439
  2. Yazar: OKAN ALPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BASKIN, PROF. DR. İ.HAKKI BAHAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlarda oportunistik bir patojen olan Pseudomonas aeruginosa biyotik ve abiyotik yüzeylere yerleşebilmektedir. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de nozokomiyal enfeksiyonların önemli bir kaynağıdır.Çoğunluğu Algılama (ÇA, Quorum Sensing) olarak adlandırılan mikroorganizmaların kendi aralarında haberleşme sistemleri, virulans etkenlerinin üretiminin düzenlenmesinde etkin olduğu gösterilmiştir. Hücre dışı sinyal molekülleri ile çalışan bu sistemleri; bakteriler lokal yoğunluklarını belirlemek amacı ile kullanırlar. Pseudomonas aeruginosa, ( P. aeruginosa) çoğunluğu algılama sistemlerinin açıklanmasında üzerinde en çok çalışılan gram negatif bakteridir. P. aeruginosa ` da ?rhl?, ?las? sistemi ve kinolon ?PQS? olmak üzere üç ÇA sistemi tanımlanmıştır.Konak (in vitro sistem) ve değişik antibiyotik konsantrasyonları (subminimal inhibitör konsatrasyonlar =sub-MİK) ile karşılaşmış Pseudomonas arasındaki ilişkinin tanımlanması sağaltımın planlanmasında önem kazanmaktadır.Günümüzde Pseudomonas enfeksiyonlarının sağaltımında antibakteriyeller yanı sıra, bakterinin genotipik ve fenotipik tiplendirilmesinin de büyük önemi olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada; minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK) belirlendikten sonra imipenem, ertapenem ve meropenem antibiyotiklerinin MİK ve sub-MİK konsantrasyonları ile karşılaşmış las mutant Pseudomonas aeruginosa, rhl mutant Pseudomonas aeruginosa ve standart Pseudomonas aeruginosa PAO1 suşlarının ÇA sistemleri, biyofilm oluşumu önce in vitro olarak belirlenmiştir. Daha sonra bu suşlar ile HEp- 2 hücreleri in vitro koşullarda enfekte edilip, ÇA sistemlerinin yanı sıra nitrit, apoptoz-nekroz yanıtları değerlendirilmiştir.Sonuç olarak Pseudomonas aeruginosa sağaltımında ÇA' nın yeni, olası ?sağaltım hedefleri?ndeki rolünün anlaşılması ile; las ve rhl mutant Pseudomonas aeruginosa suşları ile konak arasındaki ilişkinin, ÇA sistemlerinin patojenite üzerine olası etkilerinin bilinmesi sağaltımın etkinliğini arttırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is a a human opportunistic pathogen, that colonizes biotic and abiotic surfaces. It's an important source of nasocomial infections in Turkey and the rest of the world.It has been shown that the interbacterial signaling system called“quorum sensing”is efficient in the regulation of virulence factor production.Bacteria use this system which works with exracellular signal molecules, to determine their local concentration.Pseudomonas aeruginosa is the most commonly used gram negative bacteria in the studies designed to explain quorum sensing systems.In pseudomonas aeruginosa, three quorum sensing systems known as“rhl”,“las”and quinolon“PQS”have been identified.The determination of relationship between the host and Psedomonas aeruginosa exposed to subminimal inhibitor concentrations of antibiotics, has gained importance in planning the treatment of infections caused by this organism.In today's conditions, the determination of the genotype and phenotype of pseudomas species is as important as antibiotherapy in the treatment of infections caused by this type of bacteria.In this study the quorum sensing systems and biofilm production of las mutant Pseudomonas aeruginosa, rhl mutant Pseudomonas aeruginosa and standard Pseudomonas aeruginosa PAO1 strains were determined in vitro, in the presence of MIC and sub-MIC concentrations of imipenem, ertapenem, meropenem. Afterwards, HEp-2 cell cultures were infected with these strains in vitro, and nitrite and apoptosis-necrosis reactions were evaluated.As a result, we think that understanding the relationship between las and rhl mutant Pseudomonas aeruginosa strains and the host, the effect of quorum sensing systems on pathogenicity, and the role of quorum sensing in new/potential treatment methodologies will aid in the efficiency of treatment in Pseudomonas aeruginosa infections.