Seftazidim/ avibaktam ve plazomisinin karbapenem dirençli klebsiella pneumoniae ve escherichia coli izolatlarına etkinliklerinin karbapenem direnç mekanizmalarına göre araştırılması
Investigation of the efficacy of ceftazidime/ avibactam and plazomicin on carbapenem-resistant klebsiella pneumoniae and escherichia coli isolates according to carbapenem resistance mechanisms
  1. Tez No: 761586
  2. Yazar: SEVİL ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Antibiyotik direnci dünyada hızla artmakta ve halk sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır. Gram-negatif bakteri enfeksiyonlarında son seçenek olarak kullanılan karbapenem grubu antibiyotiklere direnç gelişmesi, yeni antibiyotik arayışlarına neden olmuştur. Epidemiyolojik olarak karbapenem direnç tiplerinin incelenmesi ve direnç mekanizmalarının aydınlatılması, alınacak önlemlerin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Yeni antibiyotiklerin direnç mekanizmaları ışığında değerlendirilmesiyle mortaliteyi düşürecek önlemler alınabilecektir. Çalışmamızın amacı çeşitli klinik örneklerden izole edilmiş olan, karbapenem-dirençli K. pneumoniae (KDKp) ve E. coli (KDEc) izolatlarında yeni kullanıma girmiş olan seftazidim/avibaktam (CZA) ve plazomisin antibiyotiklerinin etkinliklerini karbapenem direnç mekanizmalarına göre belirlemek ve her iki türe göre karşılaştırmaktır. Yöntem: Çeşitli klinik örneklerden izole edilmiş, karbapenemlerden en az birine dirençli bulunan 60 K. pneumoniae ve 60 E. coli suşu çalışmaya alınmıştır. İmipenem, meropenem, ertapenem, CZA ve plazomisinin minimum inhibisyon konsantrasyonları sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle belirlenmiştir. Karbapenemazlardan OXA-48, NMD, KPC, VIM, IMP, (genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL)'lardan CTX-M-1, CTX-M2, CTX-M9, CTX-M8/25, TEM, SHV, OXA-1-benzeri, PER, VEB, GES ve AmpC'lerden FOX, MOX, DHA, CIT, EBC, DHA enzimlerinin varlığı multipleks ve monopleks PZR temelli yöntemlerle, efluks-aracılı direnç ise karbonil siyanid m-klorofenil hidrazon (CCCP) yöntemiyle fenotipik olarak araştırılmıştır. Bulgular: KDKp'nın 15(%25)'i, KDEc'nin 30(%50)'u CZA'ya; KDKp'nın 38(%63)'i, KDEc'nin 30(%50)'u plazomisine dirençli bulunmuştur. İzolatların 94(%78)'ü blaoxa-48, 32(%27)'si blaNDM, 9(%8)'u blaKPC, 7(%6)'si blaIMP, 6(%5)'sı blaVIM taşımaktadır. CZA dirençli bulunan 15 KDKp izolatının 10'unda yalnızca blaNDM, ikisinde yalnızca blaoxa-48 ve üçünde blaNDM+OXA-48 genlerinin bir arada olduğu; 30 KDEc izolatının ise 10'unda yalnızca blaNDM, beşinde yalnızca blaoxa-48, dördünde yalnızca blaVIM, altısında blaNDM+oxa-48, ikisinde blaoxa-48+KPC+IMP, birinde blaNDM+KPC+VIM, birinde blaoxa-48+KPC, birinde ise blaNDM+VIM genlerinin bir arada olduğu belirlenmiştir. Plazomisine dirençli bulunan 38 KDKp izolatının 24'ünde yalnızca blaoxa-48, sekizinde yalnızca blaNDM, birinde blaKPC, beşinde blaNDM+OXA-48; 30 KDEc izolatının 10'unda yalnızca blaoxa-48, 10'unda yalnızca blaNDM, altısında blaNDM+OXA-48 genlerinin bir arada olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: Antibiotic resistance is rapidly increasing in the world and possess a serious threat to public health. The development of resistance to carbapenem group antibiotics, which are used as a last option in gram-negative bacterial infections, has led to search for new antibiotics. Epidemiological examination of carbapenem resistance types and elucidation of resistance mechanisms are very important in determining the precautions to be taken. By evaluating new antibiotics in aspect of resistance mechanisms, the proper measures can be taken to reduce mortality. The aim of our study was to determine the efficacy of recently introduced ceftazidime/avibactam (CZA) and plazomicin antibiotics in carbapenem-resistant K. pneumoniae (CRKp) and E. coli (CREc) isolates isolated from various clinical specimens according to their carbapenem resistance mechanisms and to compare them according to both species. Method: Totally 60 K. pneumoniae and 60 E. coli strains isolated from various clinical specimens and resistant to at least one of the carbapenems were included in the study. Minimum inhibition concentrations of imipenem, meropenem, ertapenem, CZA and plazomicin were determined by broth microdilution method. OXA-48, NMD, KPC, VIM, IMP, CTX-M-1, CTX-M2, CTX-M9, CTX-M8/25, TEM, SHV, OXA-1-Like, PER, VEB, GES, FOX, The presence of MOX, DHA, CIT, EBC, DHA enzymes was investigated by multiplex and monoplex PCRs. Efflux-mediated resistance was investigated phenotypically by the carbonyl ciyanide m-chlorophenyl hydrazone (CCCP) method. Results: 15 (25%) of CRKp, 30 (50%) of CREc were to CZA; 38 (63%) of CRKp and 30 (50%) of CREc were found resistant to plazomicin. Of the isolates, 94 (78%) blaoxa-48, 32 (27%) blaNDM, 9 (8%) blaKPC, 7 (6%) blaIMP, 6(%) 5 of them carry blaVIM. Of the 15 CRKp isolates found to be resistant to CZA, 10 had only blaNDM, 2 had only blaOXA+48, and 3 had blaNDM+OXA-48 genes together; Of the 30 CREC isolates, blaNDM alone in 10, blaoxa-48 only in 5, blaVIM only in 4, blaNDM+OXA-48 in 6, blaOXA48+KPC+IMP in 2, blaNDM+KPC+ in 1 It was determined that VIM, blaOXA-48+KPC in 1, and blaNDM+VIM genes in 1 were found together. Of the 38 CRKp isolates found resistant to plazomicin, only blaOXA-48 in 24, blaNDM only in 8, blaKPC in 1, blaNDM+OXA-48 in 5; of the 30 CREc isolates, only blaOXA-48 genes were found in 10, only blaNDM in 10, and blaNDM+OXA-48 genes in 6 of them.