5 farklı kök kanalı dolgu maddesinin apikal bölgedeki örtücülüğünün incelenmesi
Evaluation of the apical sealing ability of various root canal filling systems
  1. Tez No: 288482
  2. Yazar: MERT GÖKAY EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Endodontik tedavinin başarısı, kök kanal sisteminin etkin bir şekilde kimyasal ve mekanik olarak hazırlanmasına, dezenfeksiyonuna ve kök kanalı içine ağız ortamından veya periapikal bölgeden gelebilecek doku sıvıları veya mikroorganizmaların gelmesini önleyecek şekilde hermetik olarak doldurulmasına bağlıdır. Bu hedefe ulaşabilmek için kullanılan kök kanalı dolgu maddelerinin mekanik ve kimyasal olarak adezyonunun iyi olması ve kök kanal boşluğunu üç boyutlu olarak tamamen doldurarak mikrosızıntıyı engellemesi gerekmektedir.Bu çalışmada kök kanalları şekillendirilmiş ve gütaperka+AH Plus, Resilon+Epiphany SE, EndoREZ, Activ GP Soft Core+AH Plus sealer ile kök kanalı dolgusu yapılmış dişerde apikalden 1, 3 ve 5 mm. uzaklıklardan kesitler alınarak bu bölgedeki kök kanalı ile kök kanalı dolgusu arasındaki boşlukların miktarı hesaplanarak, kök kanalında hangi kök kanalı dolgu sisteminin daha iyi örtücülük yapma özelliğine sahip olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmamızda apikal bölgede kök oluşumunu tamamlamış, kök üzerinde herhangi bir rezorpsiyonun olmadığı çekilmiş 100 tane tek kök kanalına sahip dişler sterilizasyon amacıyla %5'lik NaOCl solusyonu içinde 2 hafta, daha sonra serum fizyolojik (saline) solüsyonu içinde bekletilmiştir. Çalışmamız yirmişerli 5 grup olmak üzere toplam 100 adet dişte yapılmıştır.Çalışma uzunluğu 10 no. K-Flexofile ile apeksten 1 mm. uzakta olacak şekilde hesaplanmıştır. K3 (SybronEndo, Orange, California) döner alet sistemi üretici firmanın önerisine uygun crown-down yöntemiyle şekillendirme işlemi yapılmıştır. Her kanal aletinden sonra 10 ml. NaOCl solüsyonuyla yıkama gerçekleştirilmiştir. 10 no. K-FlexoFile ile rekapitülasyon yapılmıştır.Kanallar doldurmadan önce % 5'lik 10 ml. NaOCl ile son bir yıkama işlemi yapıldı, daha sonra %17'lik EDTA (Vista Dental Products, USA) solüsyonuyla yıkanıp 1 dakika bekletildi ve saline solüsyonun da yıkanıp paper pointlerle kurulanmıştır. Dişler aşağıdaki şekilde gruplara ayrılmış ve kök kanal dolgusu yapılmıştır.1. Grup: Güta perka+AHPlus (lateral kondansasyon metodu)2. Grup: Resilon+Epiphany SE (lateral kondansasyon metodu)3. Grup: Soft Core+AH Plus (üretici firmanın talimatlarına göre; önce Soft Core maddesinin kendi fırınıda ısıtılarak kök kanalına yerleştirerek)4. Grup: Activ GP (taperlı tek kon)5. Grup: EndoREZ (taperlı tek kon)Kök kanalı dolguları yirmişerli gruplar halinde 5 farklı kök kanalı ile kök kanalı dolgusu yapılmış toplam 100 adet deney dişlerinin apeksleri uç kısımda görünecek şekilde hazır döküm metal bloklar, şeffaf soğuk akrilik (Buehler Sampl-Kwick fast cure acrylic kit, USA) ile doldurulmuştur. Materyallerin tamamının sertleşmesi için 2 hafta beklenmiştir.Oluşan akrilik bloğun apeksten 1, 3 ve 5 mm. uzunlukları işaretlenerek kesimi yapılmıştır. Kesitlerde görülen core, sealer+debris+boşluk ve boşluk alanları ayrı ayrı hesaplanarak kanal kesitinin toplam alanına oranları Leica DFC320 markalı stereomikroskopta x100 büyütmede kök kanal sistemlerinin apikal bölgedeki örtücülüğü karşılaştırılmıştır ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS 2007 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra materyal ve kesit (mm) gruplar arası karşılaştırmalarda ?Kruskal Wallis? testi alt grup karşılaştırmalarında ?Dunn's çoklu karşılaştırma testi? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A successful endoodntic treatment depends on the effective chemical and mechanical preparation and disinfection of the root canal system and a hermetic root filling that prevents the intrusion of tissue fluids and microorganisms from periapical tissues as well as the oral environment.To achieve this goal, root canal filling materials are expected to provide a good mechanical and chemical adhesion and prevent microleakage by providing a three dimensional obturation within the root canal system.The purpose of the present study was to evaluate the sealing ability of teeth whose root canals were filled using gutta-percha+AH Plus, Resilon+Epiphany SE, EndoREZ, Activ GP, and Soft Core+AH Plus sealer. The assessment of apical seal was performed by taking sections from 1, 3 and 5 mm. from the apical portion and measuring voids between the filling material and root canal wall.One hundred extracted single rooted teeth with developed apices and no resorptions were used in the study. The experimental teeth were stored in 5% NaOCl for 2 weeks for sterilization and then transferred into saline solution. The teeth were then divided into 5 groups, 20 teeth in each.The working lengths were calculated by inserting a 10 no. K-Flexofile, 1 mm short of the apex. Root canal shaping was performed using K3 (SybronEndo, Orange, California) rotary instruments by the crown down technique. After each instrument, 3 ml of 5% NaOCl solution was used for irrigation and root canals were recapitulate by the 10 no. K-FlexoFile.Before root canal obturation, a final irrigation was performed using 10 ml of 5% NaOCl and 17% EDTA (Vista Dental products, USA). After a waiting period of 1 minutes, root canals were irrigated with saline solution and dried using paper points. Root canals were grouped and filled as follows:Group 1: Gutta-percha + AH Plus (lateral condensation method)Group 2: Resilon + Epiphany SE (lateral condensation method)Group 3: Soft Core+ AH Plus (Soft core material was initially warmed in its oven according to the manufacturer?s instructions and then placed in the root canal)Group 4: ActiV GP (single tapered cone)Group 5: EndoREZ (single tapered cone)One hundred teeth divided into 5 groups and filled with different materials were embedded in transparent cold acrylic (Buehler Sampl-Kwick fast cure acrylic kit, USA) filled into cast metal blocks in such a way that the apices were visible at the end. The materials were allowed to set for 2 weeks.Sections were taken from the acrylic block at 1 mm, 3 mm and 5 mm from the apex. The core, sealer+debris+void and void areas observed on the sections were calculated separately using a Leica DF 320 stereomicroscope at X 100 magnification. These ratio of these values to the total root canal section was also calculated and statistically analyzed. Statistical analysis was performed using NCSS 2007 pocket programme. Apart from descriptive statistical methods in the evaluation of data (mean, standard deviation), Kruskall Wallis test was used in the comparison of groups and ?Dunn?s multiple comparison test? in the comparison of subgroups.