Kök kanalları doldurulan çekilmiş dişlerin farklı retreatment kiti ile boşaltıldıktan sonra kanal içinde kalan dolgu maddesi kalıntısının autocad sistemi ile temizlenip temizlenmediğinin incelenmesi.
Evaluation of the removal of residual root canal filling material in extracted teeth by AutoCAD system following removal using different rotary retreatment kits.
  1. Tez No: 293466
  2. Yazar: HAYRİYE KAMER MİLKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kök kanal tedavisi ve dolgusu yapılmış dişler çeşitli nedenlerle başarısız olmakta ve kanal tedavisinin yeniden yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi tekrarlanan dişlerin başarısı; daha önceki kök kanal dolgusu ve sealerın kanaldan tamamen uzaklaştırılıp kanalın temizlenmesine bağlıdır.Bu çalışmada kök kanalları şekillendirilmiş ve Calamus Dual 3D Obturation System ile vertikal kondansasyon yapılarak doldurulmuş dişlerin; R-Endo, Mtwo R, ProTaper Universal Retreatment ve D-RaCe Nikel Titanyum döner alet retreatment kitleri ve Headström el aleti kullanılarak kanal dolgusunun boşaltılması ve kanalda kalan dolgu maddesi miktarı hesaplanarak kanal dolgusunu boşaltmada en etkili sistemin hangisi olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmamızda 100 adet çekilmiş diş kullanılmıştır. Kökler 15 mm. uzunlukta olacak şekilde kuronal kısımları elmas separe ile kesilmiştir ve çalışma uzunluğu 14 mm. olarak ayarlanmıştır. Kök kanalları step back yöntemine göre K file (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) el aleti ile şekillendirilmiştir.Kök kanalları Calamus Dual 3D Obturation System ile continuous wave yapılarak vertikal kondansasyon yöntemine göre doldurulmuştur. Kanalların giriş kaviteleri Coltosol F (Coltène/Whaledent AG, Switzerland) ile geçici olarak kapatılmıştır. Dişler; 37 derece ve %100 nemli ortam olan etüv içinde iki hafta boyunca sealerın sertleşmesi için bekletilmişlerdir.Kanal dolgusu tamamlanan dişler, boşaltılmak üzere 5 gruba ayrılmıştır.1. Grup: R-Endo Döner Alet Sistemi (Micro-Mega, Besancon, Fransa)2. Grup: ProTaper Universal Retreatment Sistemi (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland)3. Grup: D-RaCe Desobturation Sistemi (FKG DENTAIRE, La Chaux-de-Fonds, Switzerland)4. Grup: Mtwo Retreatment Sistemi (VDW GmbH, Munich, Germany)5. Grup: Headström El Aletleri (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland)Kök kanalları boşaltıldıktan sonra tur motoruna takılı elmas bir separe yardımıyla dişlerin üzerinde yanak ve damak veya dil yüzeylerinde uzunlamasına oluklar açılmış ve siman spatülü bu oluğun içine yerleştirilip dişler yanak-dil yönünde ikiye ayrılmıştır.İkiye ayrılan diş yarımları Leica DFC320 stereomikroskobuna yerleştirildikten sonra kanal yüzeyleri Leica DFC Twain Softwar yardımıyla bilgisayar ekranına aktarılmış ve 15X büyütmede incelenmiştir. Elde edilen görüntüler netleştiğinde Leica DFC Image Manager Software programı ile dişlerin fotoğrafları alınmıştır. AutoCAD programı ile fotoğrafları çekilen diş yarımları yan yana getirilerek gerçek diş boyutuna küçültülmüştür. Kanallar kole, orta ve apikal olmak üzere üç çizgiyle ayrılmıştır. Kanalların iç sınırları da çizilmiştir. Kanal içinde kalan dolgu maddesi artıklarının sınırları çizilip alanları milimetre kare (mm2) olarak hesaplandıktan sonra kanal içinde kalan dolgu maddesinin yüzde olarak oranı; kanal içinde kalan dolgu maddesi miktarının (mm2) tüm kanal alanına (mm2) bölünüp 100 ile çarpılması ile elde edilmiştir. Ayrıca her grupta kanallar boşaltılırken kronometre ile kanalları boşaltma süresi hesaplanmıştır. Ancak bu süreye Kanalların yıkanması, alet değişimi eklenmemiştir.İstatistiksel analizler ``NCSS(Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008'' Statistical Software (Utah, USA) programı ile yapılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametreler normal dağılıma uygunluk gösterdiğinden parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında ``Oneway Anova'' testi ve farklılığa neden çıkan grubun tespitinde ``Tukey HDS'' testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the removal of residual root canal filling material in extracted teeth by AutoCAD system following removal using different rotary retreatment kits. Yeditepe University Institute of health sciences, Department of Endodontics, PhD thesis, İstanbul 2011.In some cases, root canal treatment may not be successful and retreatment is rendered necessary. The success of endodontic retreatment is dependent upon the removal of the previous root canal filling and sealer from the canal and successful cleaning and shaping.In the present study, 100 extracted teeth were used. The coronal parts were removed by separating discs to leave a root length of 15 mm. and working length was determined as 14 mm. The root canals were shaped by K file hand instruments (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) by the step back method.The root canals were filled by the vertical condensation method using continuous wave technique by Calamus Dual 3D Obturation System. The access cavities of the canals were filled temporarily with Coltosol F (Coltène/Whaledent AG, Switzerland). The teeth were stored in an incubator at 37 °C and 100% humidity, for two weeks to allow the sealer to set completely.After completion of root canal fillings, the experimental teeth were separeted into 5 groups. Root canal fillings ( guuta-percha+sealer) were removed using the following techniques.1. Group: R-Endo Retreatment System (Micro-Mega, Besancon, France)2. Group: ProTaper Universal Retreatment System (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland)3. Group: D-RaCe Desobturation System (FKG DENTAIRE, La Chaux-de-Fonds, Switzerland)4. Group: Mtwo Retreatment System (VDW GmbH, Munich, Germany)5. Group: Headström Files (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland)After the removal of root canal fillings, longitudinal grooves were opened on the buccal and palatinal surfaces with the help of a diamond separating disc mounted on a handpiece. The teeth were split longitudinally into 2 halves by the help of a spatula.The tooth halve?s images were placed under Leica DFC320 stereomicroscope and the canal surface images were transferred to the computer screen by Leica DFC Twain Software and were examined under X15 magnification. When the images obtained were clear, the photographs of the teeth were taken by Leica DFC Image Manager Software program. The tooth halves photographed by AutoCAD program were brought side by side and were decreased to the real tooth size. The canals were separated by three lines in the coronal, middle and apical regions. The internal borders of the canals were also drawn. The borders of the remnants of the filling material in the canal were drawn and the area was calculated as square millimeter (mm2), then, the percentage ratio of the remnant filling material in the canal was obtained by dividing the remnant filling material quantity in the canal (mm2) to the whole canal area (mm2) and then multiplying the result by 100. Also, the time to eliminate filling material was recorded by a chronometer. However, the time for irrigating the canals and the change of files were not added to this period.Statistical analysis was performed by ``NCSS(Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008?? Statistical Software (Utah, USA) program. Since the parameters were in compliance with the normal distribution when the study data were evaluated, ?Oneway Anova? test was used in the comparison between the parameter groups and ?Tukey HDS? test was used in determination of the group which caused the difference.