İmmediyat implant uygulaması için kronik periodontitisli dişlerin çekim sonrasında çekim soketinin ozon ve tetrasiklin ile detoksifikasyonu.
Detoxification of extraction socket using ozone and tetracycline after the extraction of teeth with periodontitis for the application of implant
  1. Tez No: 288492
  2. Yazar: GÜLDEREN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN CEM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diş çekimi yapılan seansta taze çekim soketine implant yerleştirilmesi işlemine immediyat implantasyon denilmektedir. Periodontitisli dişlerin çekim soketine implant uygulanması tedavinin başarısı açısısından risk oluşturmaktadır. Çekim soketinde aerob ve anaerob bakterilerin yüksek oranda bulunması enfeksiyon riskine ve implant uygulamasının başarısızlığına neden olmaktadır.Çalışmanın amacı, immediyat implant uygulamalarında ozon ve tetrasiklinin taze çekim soketinde bulunan aerob ve anaerob bakterilere olan etkilerini karşılaştırmalı ve kantitatif olarak değerlendirmektir.Çalışma Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde kronik peridontitis sebebi ile diş çekimine karar verilmiş ve çekim yerine implant uygulanması uygun görülmüş hastalar üzerinde yapılmıştır. Yaşları 35 ile 60 arasında değişen 7 bayan 8 erkek olmak üzere 15 hastada toplamda 30 adet diş çekim soketine ozon gazı ve tetrasiklin HCL uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası çekim yerinden 0,1 ml örnek alınıp mikrobiyolojik inceleme yapılmış ve bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Çalışmadan elde edilen bulguların istatistiksel sonuçlarına göre kronik periodontitisli dişlerin çekimini takiben taze çekim soketine tetrasiklin HCL ve ozon gazı ile detoksifikasyon yapılması total bakteri, zorunlu anaerob ve fakültatif anaerob bakterilerin miktarında önemli derecede azalmaya neden olmaktadır. Ancak detoksifikasyon etkinliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Çalışmamızdan elde edilen bulgular detoksifikasyon işlemlerinin uygulama kolaylığı, hastaların genel sağlık durumu ve bakteri direnci gibi faktörler gözönünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Tüm bu bulgular ışığında detoksifikasyon işleminde tetrasiklin HCL ve ozon gazının kullanılabilir olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Immediate implantation is placement of implant in fresh extraction sockets immediately after the tooth extraction. Implant replantation after the extraction of the teeth with periodontitis may cause infection and failure because of the high amount of aerobe and anaerobe bacteria in the extraction socket.The aim of this study was to evaluate the effect of ozone and tetracycline on aerobe and anaerobe bacteria in fresh extraction socket of the teeth with chronic periodontitis.This study was conducted at Yeditepe University Faculty of Dentistry in 15 patients with 30 extraction sockets of 7 women and 8 men with an age range from 35 to 60 years. The implants replaced teeth that were extracted because of chronic periodontitis. Tetracycline HCL and ozone was applied to extraction sockets. 0.1 ml sample were taken from the two groups both before and after the application and microbiological examination was evaluated. Amount of anaerobe and aerobe microorganisms was quantified and the results were statistically analyzed.According to the statistically evaluated data the application of tetracyclin HCL and ozone gas to the fresh extraction sockets of the teeth with chronic periodontitis causes a significant decrease in the amount of total bacteria, obligate anaerob bacteria and facultative anaerob bacterias. However the difference between the groups were not statistically significant.The data obtained from the groups were evaluated considering some factors like easy of application, general state of the patients, and bacterial resistance of the detoxification process. In the light of these data we believe that both tetrasiklin HCl and ozone gas is available for detoksification of extraction sockets.