Tek diş immediat implant uygulamalarında yükleme esnasında kullanılan PEEK ve titanyum dayanak ile elde edilen sonuçların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the results obtained with peek and titanium abutment used during loading in single tooth immediate implant applications
- Tez No: 708349
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNÇ İLGENLİ, DOÇ. DR. NEJAT NİZAM, DOÇ. DR. BETÜL KARACA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı tek diş immediat implant uygulamalarında immediat non-fonksiyonel yükleme sırasında kullanılan titanyum ve PEEK dayanakların sert ve yumuşak dokudaki sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada aynı tip agresif yivli implantlarla immediat implantasyon uygulamasını takiben PEEK ya da titanyum dayanakla birlikte immediat non-fonksiyonel yükleme yapılan hastalar incelenmiştir. Toplamda anterior bölgede implant uygulaması yapılan 26 hasta (13 titanyum, 13 PEEK dayanak) çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların başlangıç, 6.ay ve 12. ay klinik ve radyolojik kayıtları üzerinde değerlendirme yapılarak dayanak tipinin marjinal kemik seviyesi üzerine etkisi incelenmiştir. Radyografi üzerinde mesiyal ve distal yüzeyler için ilk kemik implant temasının(fBIC) olduğu nokta ile implant-dayanak birleşimi(IAI) arasındaki mesafe ölçülerek marjinal kemik seviyesi değerleri elde edilmiş ve başlangıç, 6.ay, 12.ay marjinal kemik seviyesi değerleri arasındaki fark hesaplanarak marjinal kemik kaybı(MKK) bulunmuştur. Klinik parametreler ise hastaların işlem sırasında kaydedilen verileri üzerinden gerçekleştirilmiş olup keratinize doku genişliği, mobilite ve plak skoru değerlendirilmiştir. Çalışmada yaş ortalaması 33,3±16 (ortalama ± std) olan 16 kadın, 10 erkek toplam 26 hasta yer aldı. Keratinize doku genişliğinin (KDG) grup içi kıyaslamasında 6 ve 12. aydaki değerler her iki grupta başlangıca göre anlamlı seviyede yüksek bulunsa da gruplar arası kıyaslamada ise başlangıç, 6. ve 12. aylar arasında istatistiksel bir fark saptanmadı. Benzer şekilde periotest değerlerinde de grup içi ve gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. fBIC değerlerinin grup içi kıyaslamasında her iki grupta da 6. ve 12 ay mezyal ve distal bölgelerdeki değerleri başlangıca göre anlamlı seviyede yüksek bulundu. Gruplar arası kıyaslamada ise hiçbir değerlendirme döneminde fBIC değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Her iki grupta da mezyal ve distal yüzeyler arasındaki MKK değerleri benzer bulundu. Aynı şekilde gruplar arası kıyaslamada istatistiksel bir fark saptanmadı. Plak skoru değerleri tüm hastalar için 1'in altında bulundu. İmmediat implant uygulamaları sonrası non-fonksiyonel yükleme sırasında kullanılan PEEK ve titanyum dayanaklar mobilite, keratinize doku genişliği ve plak skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmamaktadır. Marjinal kemik seviyesi ise dayanak materyalinden bağımsız olarak her iki grupta da benzer değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the hard and soft tissue results of titanium and PEEK abutments used during immediate non-functional loading in single tooth immediate implant applications. In this retrospectively planned study, patients who underwent immediate non-functional loading with PEEK or titanium abutment following immediate implantation with the same type of aggressive threaded implants were examined. A total of 26 patients (13 titanium, 13 PEEK abutments) who had implants in the anterior region were included in the study. The effect of abutment type on marginal bone level was evaluated by evaluating the baseline, 6th and 12th month clinical and radiological records of all patients. Marginal bone level values were obtained by measuring the distance between the point of first bone-implant contact (fBIC) and the implant- abutment junction (IAI) for the mesial and distal surfaces on the radiograph, and by calculating the difference between the baseline, 6th month, and 12th month marginal bone level values, marginal bone loss (MKK) was found. Clinical parameters, on the other hand, were performed on the data recorded during the procedure, and keratinized tissue width, mobility and plaque score were evaluated. A total of 26 patients, 16 female and 10 male, with a mean age of 33.3±16 (mean ± std) were included in the study. Although the values at 6 and 12 months were found to be significantly higher than the baseline in the in-group comparison of the keratinized tissue width (KDG), there was no statistical difference between the baseline, 6th and 12th months in the comparison between the groups. Similarly, no significant difference was observed in the periotest values within the group and between the groups. In the in-group comparison of fBIC values, the values in the mesial and distal regions at 6 and 12 months were found to be significantly higher than the baseline in both groups. In the comparison between the groups, there was no statistically significant difference between fBIC values in any evaluation period. MKK values between mesial and distal surfaces were similar in both groups. Likewise, no statistical difference was found in the comparison between groups. Plaque score values were found below 1 for all patients. PEEK and titanium abutments used during non-functional loading after immediate implant applications do not make a statistically significant difference in terms of mobility, keratinized tissue width and plaque score. The marginal bone level, on the other hand, shows similar changes in both groups, regardless of the abutment material.