Maksilla anterior bölgede immediyat implant yerleştirilmesi ile ilişkili kemik greftlemesi ihtiyacının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the need for bone grafting associated with immediate implant placement in the maxillary anterior region using cone beam computed tomography
- Tez No: 930851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAY TOKUÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksilla anterior bölgedeki mevcut alveolar kemiğin morfolojisinin, immediyat sanal implant yerleşimi ile meydana gelebilecek fenestrasyon/dehisens gibi defektlerin oluşum sıklığının ve implantların bukkal yüzeyindeki kemik miktarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Maksilla anterior bölgede diş kaybı olmayan 121 hastaya ait (61 erkek, 60 kadın) unilateral 363 diş bölgesi çalışmaya dahil edildi. 3,5 mm ve 4,0 mm çapındaki ve 12 mm uzunluğundaki, konik formdaki sanal implantlar, bukkolingual olarak implantın orta sagittal ekseni ilgili dişin singulumundan çıkacak şekilde mesiodistal olarak diş bölgesinin tam ortasına ve implant platformları mine sement birleşim hattının 2 mm altında olacak şekilde yerleştirildi. Alınan ekran görüntüleri bir programa aktarılarak mevcut alveolar kret morfolojisi ile ilgili parametreler olan alveolar kret kalınlığı (AKK), içbükeylik derinliği (İD), içbükeylik konumu (İK) ölçüldü. Sanal implantların yerleştirilmesi sonrası bukkal kemik kalınlığı (BKK), yerleştirilen sanal implantın herhangi bir yüzeyinde oluşan fenestrasyon ve/veya dehisens varlığı ve konumu ve en ince noktanın bukkal kemik kalınlığı (İBBK) değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 26,1 ± 5,6 yaş (18-54 yaşlar arasında) idi. Çalışmaya dahil edilen tüm dişlerdeki ortalama AKK 7,41 ± 1,0 mm olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the morphology of the existing alveolar bone in the maxillary anterior region, the incidence of fenestration and dehiscence defects that may occur with immediate virtual implant placement, and the amount of bone on the buccal surface of the implants. Materials and Methods: The study included 363 unilateral tooth regions of 121 patients (61 males, 60 females) without tooth loss in the maxillary anterior region. Tapered virtual implants with diameters of 3.5 mm and 4.0 mm and a length of 12 mm were placed buccolingually along the mid-sagittal axis of the implant, emerging from the cingulum of the corresponding tooth. Mesiodistally, the implants were positioned at the center of the tooth region, with their platforms located 2 mm below the cementoenamel junction. Screenshots were transferred to a software program, and parameters related to the existing alveolar crest morphology, including alveolar crest thickness (ACT), concavity depth (CD), and concavity location (CL), were measured. Following the insertion of virtual implants, the buccal bone thickness (BBT), the presence and location of any fenestration and/or dehiscence on the implant surface, and the buccal bone thickness at the thinnest point (TBBT) were evaluated. Results: The mean age of the patients included in the study was 26.1 ± 5.6 years (ranging from 18 to 54 years). The mean ACT of all teeth included in the study was 7.41 ± 1.0 mm.