Meme kanseri hastalarında TWIST, RARß2 ve ESR1 genlerinin metilasyon durumlarının Metilasyon Spesifik HRM (MS-HRM) yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the methylation status of TWIST, RARß2 and ESR1 genes in breast cancer patients by Methylation Specific HRM (MS-HRM) technique
  1. Tez No: 288506
  2. Yazar: ONUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN DURAK ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser tipi iken, erkeklerde oldukça nadirdir. Kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30'unu oluşturur. Akciğer ve kolorektal kanserden sonra üçüncü sırayı alırken, 40-44 yaş arasında kansere bağlı ölümlerde birinci sıradadır.Epigenetik mekanizmalardan biri olan metilasyon, DNA düzeyinde herhangi bir mutasyon olmamasına rağmen ilgili genin ifade bulmasını engelleyen bir mekanizmadır.Bu çalışmada Metilasyon spesifik HRM (MS-HRM) tekniğiyle meme kanseri ile ilişkilendirilmiş 3 genin (TWIST, RARß2 ve ESR1) promoter metilasyon paternlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women, although very rare in men. Breast cancer constitutes approximately 30% of all cancers in women. After lung and colorectal cancer as occuping the third place, it ranks first in cancer-related deaths between the ages of 40-44.Methylation is one of the epigenetic mechanisms; although no mutations at the DNA level, it is a mechanism that prevents the gene expression.In this study, the promoter methylation patterns of 3 genes (TWIST, RARß2 and ESR1) which are associated with breast cancer were investigated by technique of MS-HRM.